Znajdź nas na   

Ciekawe i darmowe źródła do nauki angielskiego

Nauka angielskiego nie musi wymagać inwestycji, coraz częściej angielskiego możemy z powodzeniem nauczyć się sami i to zupełnie za darmo, wystarczy kreatywność, motywacja do działania i dostęp do internetu. To co darmowe nie zawsze jest gorsze, korzystając z życzliwości innych, okazji jak i pomysłów na naukę prezentowanych w sieci można uczyć się nowocześnie, skutecznie i przyjemnie.

Najszybszym sposobem na naukę angielskiego jest używanie języka, nie zawsze jednak mamy taką sposobność. Doskonałym sposobem na ćwiczenie angielskiego jest pobyt w anglojęzycznych rejonach, niemniej nie wszyscy możemy sobie pozwolić na wakacje w Wielkiej Brytanii czy kurs angielskiego w Kanadzie itp. Wówczas pozostają nam dostępne formy nauki online, jedną z nich są konwersacje z angielskiego w Krakowie. Mimo iż kojarzą się nam z wysokimi opłatami, nie zawsze muszą być kosztowne. O konwersacje zadbać można w sieci będąc aktywnym jej użytkownikiem.

Poza podręcznikami, słownikami warto jest swój proces nauki angielskiego wzbogacić o pomoce dydaktyczne, które nie tylko uatrakcyjnią naukę, uprzyjemnią ale i urozmaiconą. Co do zasady podręczniki edukacyjne zawierają materiał rekomendowany przez British Council obejmujący przede wszystkim język oficjalny. Część tematów zawartych w podręcznikach odnosi się do lokalnych kultur, różnorodności języka i jego historycznych korzeni oraz aktualnej ewolucji, dynamice zmian, jednakże by poszerzyć swoją wiedzę, w szczególności o praktyczne słówka pochodzące z języka potocznego warto jest sięgnąć do internetu. W sieci do wyboru mamy pełną plejadę pomocy tak płatnych jak i darmowych. Wśród darmowych zwykle są treści blogów językowych jak i serwisów edukacyjnych oferujących szereg ćwiczeń, fiszek, gier słownych do pobrania za darmo. W zależności od własnych zainteresowań i preferencji możemy korzystać z mediateki i ćwiczeń towarzyszących plikom audio, wideo, jak i z filmów, programów edukacyjnych.

Poza pomocami do własnego wykorzystania można również posilić się współpraca i wspólną nauką z innymi, co udostępniają aplikacje mobilne jak i media społecznościowe. W portalach takich jak GoldenLine, Facebook czy Google+ możemy uczestniczyć zarówno w rozmowach osób dzielących się własnym doświadczeniem w nauce, polecających sobie poszczególne pomoce i możliwości doskonalenia nauki jak i poprzez własne wypowiedzi i lekturę treści szkolić swoje słownictwo biorąc udział w dyskusjach na wybrane tematy w gronie międzynarodowych rozmówców.

Dodatkowo dostępne są też platformy edukacyjne skupiające internautów którzy są chętni do wzajemnej nauki i ćwiczeń językowych, czy to w zamian za naukę polskiego czy też wspólne doskonalenie angielskiego poprzez rozmowy imitujące profesjonalne konwersacje z angielskiego w Krakowie. Mając możliwość podjęcia konwersacji w języku angielskim warto jest korzystać z tej opcji jak najwięcej i najczęściej. Czasem pomocne są kontakty i znajomości przygodne poznane czy to an wakacjach czy też w sieci przy okazji na przykład gry online, czy rozmowy na FB. Kontakt z językiem tak z native speakerem jak i osobami, które mówią po angielsku ale angielski nie jest ich językiem ojczystym jest bardzo ważny w nauce. Możliwości te są bezpłatne, a często o wiele bardziej wartościowe niżeli lekcje na kursie językowym.

Dzięki dostępowi online do telewizji, radia i portali informacyjnych możemy bez ograniczeń korzystać i osłuchać się z językiem na wiele sposobów, praktycznie w każdej wolnej chwili. Nic to nie kosztuje a ma swoją wartość. Uczymy się wówczas podświadomie, mimo iż często wydaje się nam że taka nauka nie am sensu i nic nam nie pomaga, w rzeczywistości jest to również nauka.

Interesującą formą nauki mogą być teksty piosenek w języku angielskim. Większość z nich znamy nie tylko z radia i telewizji angielskich rozgłośni ale i polskich. Odwiedzając strony lyricstrainnig.com czy antytekstowo.pl możemy dowiedzieć się co znaczą utwory, które nam wpadły w ucho. Fragmenty teledysków dostępne są także jako materiał dydaktyczny w wielu aplikacjach mobilnych takich jak chociażby FuentU. Aplikacja oferuje wybór wielu plików audio i wideo zaczerpniętych z filmów, wiadomości, wywiadów, koncertów. Ćwiczy zarówno rozumienie ze słuchu jak i gramatykę i słownictwo, bowiem poza odtworzeniem pliku otrzymujemy zestaw ćwiczeń utrwalających słownictwo i zawarte konstrukcje. To nie jedyna aplikacja mobilna z którą uczyć możemy się angielskiego. Warto jednak podkreślić iż większość aplikacji wymaga opłaty abonamentowej by mieć dostęp do wszystkich lekcji i materiałów. W wersji darmowej jest zazwyczaj ograniczona ilość zadań, lekcji bądź też nauka przebiega z towarzystwem wielu reklam, które mogą utrudniać korzystanie z treści i opcji aplikacji. Niemniej aplikacje online są wygodnym narzędziem w nauce, w szczególności poza domem, korzystając z tabletu czy smartfona.

Darmowym źródłem wiedzy językowej są lektury w języku angielskim, mogą nimi być gazety, publikacje naukowe, jak i literatura piękna. Dla osób ceniących sobie bardziej rozrywkową lekturę polecane są blogi czy to lifestylowe czy też wyspecjalizowane skoncentrowane na nauce języków, w tym angielskiego. Te ostatnie w szczególności cieszą się zainteresowaniem, bowiem zupełnie bezpłatnie możemy zaczerpnąć wiedzy niespotykanej w książkach, a bardzo praktycznej. Do interesujących adresów godnych polecenia i odwiedzić należy www.planetaangielskiego.pl jak również english-nook.blogspot.com. Wielu blogerów w bardzo przystępny sposób wyjaśnia znaczenia słów oraz opisuje rozmaite zwyczaje i tradycje w zabawny sposób tak, że treść bloga jest nie tylko okazją do komentowania ale i cyklicznego sięgania po lekturę witryny. Czytając blogi doskonalić można zarówno słownictwo jak i rozumienie tekstu pisanego, zwłaszcza kiedy sięgamy po blogi anglojęzyczne. Stosunkowo proste słownictwo używane przez blogerów pozwala na rozumienie wpisów nawet początkującym jednak skłania również do wysiłku w poszukiwaniu znaczeń słówek nowych i dotąd niespotykanych. Na podobnej zasadzie, również bezpłatnie możemy uczyć się angielskiego z filmu. Produkcji filmowych anglojęzycznych na rynku jest bez liku. Większość to produkcje amerykańskie, jednakże i one nadają się do treningu rozumienia ze słuchu. Początkowo filmy możemy oglądać z napisami w języku angielskim. Doskonałymi propozycjami są filmy animowane i bajki, które operują prostym językiem i ograniczonym słownikiem, dla ambitniejszych również nie brakuje filmów w każdym gatunku.

Prócz filmów kinowych i seriali telewizyjnych warto też wspomóc się serialami edukacyjnymi i podcastami jakie udostępnia BBC oraz British Council na swoich stronach internetowych. Są one bezpłatne i zawierają szereg scenek ukazujących słownictwo i gramatykę w praktyce. Są one przygotowane z myślą o uczących się angielskiego, stąd też podział na stopnie zaawansowania. Jednym z najbardziej popularnych serialu edukacyjnych jest Extr@, jednak to nie jedyna produkcja tego typu. Jeśli nie wiesz gdzie szukać i jak znaleźć darmowe pomoce do nauki angielskiego warto jest skorzystać z forów internetowych jak i wyszukiwarki treści.

Autor: Preply - platforma do nauki języków obcych pomagająca znaleść najlepszego nauczyciela

opublikowano: 2016-03-31
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Ostatnie:
21.12.2017 13:56
Dodał(a): ~mlewandowski
Sprawdzcie pomoce interaktywne ze zdobywcywiedzy.pl moim zdaniem są bardzo dobrze przygotowani również do innych przedmiotów .
4.08.2016 22:34
Dodał(a): ~Wiktoria
zgadzam się z tym, że ciężko do końca o samodzielną naukę bo jednak mało jest takich osób które będą miały w sobie aż taki ogrom motywacji, ja bez szkoły językowej jestem pewna że nie byłabym w stanie wypracować takich postępów i w tak szybkim czasie, uczę się w lincolnie, oczywiście pracuję też samodzielnie w domu bardzo dużo ale to szkoła pozwala mi ruszyć z miejsca, mają fantastycznych lektorów, bardzo cierpliwych i każdemu w grupie poświęcających dużo czasu, zdecydowanie nie pozwalają nikomu zostać w tyle, po zajęciach też chętnie pomagają i odpowiadają na wszystkie nurtujące pytania, no i mają genialną lokalizację w centrum miasta co znacznie ułatwia uczęszczanie na zajęcia
11.04.2016 23:56
Dodał(a): ~milena
Wszystko to prawda, jednak bez lektora czy korepetytora ciężko się nauczyć, można jedynie szlifować. Ja szlifuję w domu, jednocześnie raz lub rzadziej korzytsam ze szkoły językowej w Speak Up w Łodzi. MOżna tak, bo można się dogadac aby nie chodzić na cały kurs. A szkołę mam pod nosem. Więc zgadzam się, że można tanio lub nawet darmo uczyc się, trzeba tylko chęci. A motywację najłatwiej uzyskać od innego człowieka.
Polityka Prywatności