Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Języki - artykuły

Mózg i nieskończona liczba wypowiedzi

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Przez dziesięciolecia naukowcy starali się wyjaśnić jak działa ludzki mózg oraz jedna z jego najbardziej przełomowych funkcji czyli język. Do tej pory jednak nie udało się do końca zgłębić tej tajemnicy. Aby choć trochę poznać jego funkcjonowanie należy zapoznać się z jego budową. Wiedza o mózgu sprawi, że będziemy mogli unikać podstawowych błędów w nauce języków, będziemy mogli uczyć się dużo szybciej a sama nauka będzie przyjemnością.

Z prawej czy z lewej?

Obszary odpowiedzialne ze rozumienie i posługiwanie się mową mieszczą się w lewej półkuli mózgu. Należą do nich ośrodek Broki, który odpowiada za produkcję mowy - przetwarzanie i rozumienie wyrazów, ośrodek Wernickiego odpowiedzialny za rozumienie mowy, kora motoryczna, dzięki której możemy poruszać ustami i językiem aby artykułować dźwięki oraz kora słuchowa, która otrzymuje informacje z ucha. Ośrodek Broki jest ściśle połączony z korą motoryczną, dlatego aby szybko utrwalić sobie słówko z języka obcego, należy je powtarzać na głos. Ośrodek Wernickiego natomiast jest połączony z korą słuchową, zatem jeśli chcemy dobrze rozumieć w języku obcym, musimy się go dużo osłuchać. Najlepszym rozwiązaniem jest słuchanie piosenek, podcastów w języku, którego chcemy się nauczyć, oglądanie obcojęzycznych filmów, wiadomości.

Środowisko językowe

Według B.F Skinnera, dzieci pozbawione środowiska, w którym panuje dany język, nie nauczą się go samodzielnie. Teorię tą potwierdzają przypadki dzikich dzieci, które nigdy nie miały styczności z ludzką mową. Mózg bowiem, aby nauczyć się języka, musi być odpowiednio stymulowany. W celu przyspieszenia procesu nauki języka obcego możemy zastosować metodę immersji czyli całkowitego zanurzenia się w obcym języku.

Jak to zrobić? Tutaj także mamy wiele możliwości. Pierwszą i najłatwiejszą jest zmiana systemów, w których pracujemy. Możemy przestawić język w komputerze, telefonie czy innym urządzeniu, którego używamy na język obcy, który chcemy opanować.

Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić to czytanie prasy i stron internetowych w obcym języku. I najlepiej na głos, jak było to wspomniane w poprzedniej części artykułu.

Dobrze jest też oswajać się z pisownią i gramatyką. Tutaj doskonale sprawdzą się fora internetowe czy grupy dyskusyjne.

Najbardziej efektywną opcją jest oczywiście wyjazd za granicę, do kraju w którym panuje dany język i otoczenie się nim ze wszystkich stron. Uliczny gwar, reklamy, bilbordy stworzą doskonałe środowisko, z którego będziemy mogli chłonąć jak najwięcej. Możemy wybrać się na wakacje do obcego kraju a możemy też połączyć wakacje z nauką w bardziej profesjonalny sposób. O co chodzi? Dobrym wyjściem są zagraniczne kursy językowe, organizowane w różnych miejscach na świecie. Malta, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy czy Hiszpania. Oferta jest naprawdę bogata. Rodzaje kursów możemy dostosować do naszych potrzeb czy możliwości. Interesujący nas kurs możemy znaleźć na stronie wyjazdy-jezykowe.eu

Wyjazd na kurs językowy jest dobrym rozwiązaniem, dla wszystkich, którzy są zdeterminowani do szybkiej i przyjemnej nauki języka obcego. Na kursie językowym za granicą wypoczywamy i korzystamy z uroków miejsca ale też nie jesteśmy zostawieni sami sobie jeśli chodzi o podstawową komunikację. Największym problemem bowiem jest zawsze przełamanie się by zacząć mówić w obcym języku. Na wyjeździe językowym, gdzie jest to jedyny sposób komunikacji, my również musimy przełamać tą barierę.

O tym, że stworzyliśmy sobie doskonałe i bogate środowisko językowe nasz mózg powiadomi nas poprzez sny obcym języku.

Nie ma czasu do stracenia

Oczywiście im wcześniej tym lepiej. Badania "Critical Period Effect in Second Language Learning (1989)" dotyczące imigrantów przyjeżdżających do USA wykazują, że najlepsze efekty osiągnęły dzieci, które zaczęły uczyć się języka obcego już od 3 roku życia. W tej chwili posługują się one językiem obcym lepiej od przeciętnych rodowitych Amerykanów.

Co jeszcze zyskujemy ucząc się języka obcego? Dwujęzyczność pomaga lepiej radzić sobie z różnymi zadaniami i rozwiązywać problemy. Poprawia się nasza szybkość reakcji i osiągane wyniki w pracy czy na studiach. Ponadto osoby znające więcej niż dwa języki obce mogą otrzymywać wynagrodzenie do trzech razy wyższe od zarobków przeciętnych osób.

Izabela Knara

Źródła:

http://wyjazdy-jezykowe.eu

http://www.psy.cmu.edu/~siegler/423jhnsn-n89.pdf

Encyklopedia zdrowia. Mózg. Opracowanie zbiorowe


data ostatniej modyfikacji: 2017-05-28 06:27:07
Komentarze

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif
ATAS_220.gif
boks_2015_uniwersalny.jpg
ef_220.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura