Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Języki - artykuły

Sposoby na weryfikację każdej szkoły językowej

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wzrosło zainteresowanie zajęciami dodatkowymi dla dzieci i młodzieży. Kursy językowe w grupach to najpopularniejsza i najbardziej opłacalna finansowo formą nauki języka obcego dlatego najczęściej wybierane opcje w wyszukiwarkach to: kursy językowe dla dzieci, kursy językowe dla młodzieży oraz kursy językowe dla dorosłych. Jednak jak wybrać dobrą szkołę w gąszczu ofert? Sprawdź kilka sposobów aby to zweryfikować.

Jesteś zainteresowany kursami językowymi i porównujesz dostępne opcje w okolicy? Sprawdź koniecznie kluczowe i sprawdzone kryteria, dzięki którym będziesz mieć pewność, że właściwie wybrałeś szkołę językową. Oto 5 najważniejszych z nich:

1. Dowiedz się jakie kwalifikacje i doświadczenie mają lektorzy prowadzący kursy językowe?

Najważniejszym zasobem każdej szkoły językowej są jej lektorzy. Warto sprawdzić, czy są to osoby z odpowiednimi kwalifikacjami - zarówno w zakresie nauczania języka, jak i również pod względem kwalifikacji pedagogicznych. Przygotowanie merytoryczne i staż pracy lektora, jego osobowość i kreatywność bardzo wpływa na to, jak ostatecznie przebiega lekcja. Dla przykładu - w szkole językowej The Palms na Kabatach pracuje wielu lektorów, którzy są multilingiwistami i znają więcej niż jeden język obcy. Nauczanie języków to ich pasja i sposób na życie!

2. Sprawdź czy szkoła zatrudnia metodyków? Czy jest to jedna osoba, czy kilka osób?

Szkoła, która nie zatrudnia metodyka raczej nie zagwarantuje dobrej jakości zajęć. Najlepiej, żeby kwalifikacje metodyczne posiadał właściciel szkoły, a dodatkowe osoby pełniące tą funkcję powinny mieć odpowiedni staż pracy, aby pełnić swoją rolę na najwyższym poziomie zaawansowania. We wspomnianej szkole The Palms jest zatrudnionych 3 metodyków i każdy z nich ma określoną specjalizację, a Katarzyna Zarosińska, współwłaścicielka szkoły, jest również certyfikowanym metodykiem Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu PASE. "Podstawową rolą metodyka jest dbałość o jakość zajęć" - wyjaśnia Katarzyna Zarosińska. "Oprócz tego, metodycy tworzą dodatkowe projekty metodyczne, które urozmaicają zajęcia na wszystkich poziomach i które są wdrażane przez innych lektorów w spójny sposób w każdej grupie".

3. Dowiedz się jak wyglądają zapisy na kursy językowe - czy szkoła oferuje pomoc w tym zakresie czy nie?

Kiedy wybieramy szkołę językową, trzeba koniecznie umówić się na osobiste spotkanie z metodykiem, nawet jeśli wydaje nam się, że testy pisemne czy on-line są wygodną formą.
Proces doboru do grupy jest szczególnie istotny w przypadku najmłodszych dzieci, które jeszcze nie rozwiązują żadnych testów. Dobre szkoły językowe poświęcają czas na spotkanie ze wszystkimi dziećmi, nawet tymi które jeszcze nie miały kontaktu z językiem obcym. W szkole językowej The Palms weryfikowana jest także ogólna gotowość dziecka do nauki języka. Oceny dokonuje doświadczony metodyk na podstawie krótkiej, wspólnej zabawy przy wykorzystaniu maskotki lemura Akiki lub gry językowej, tak aby spotkanie z dzieckiem było jak najbardziej pozytywnym doświadczeniem.

4. Według jakich metod prowadzone są zajęcie w danej szkole? Czy posiada ona własne programy?

Najbardziej doceniane są firmy, które zbudowały wyróżniający element w swojej ofercie na bazie własnych doświadczeń. "Nie znałam do tej pory szkoły językowej, która organizuje festiwale teatralne w języku angielskim ze swoimi uczniami." - podzieliła się swoimi doświadczeniami mama jednego z uczniów szkoły The Palms. - "Na dodatek występy dzieci miały miejsce w prawdziwym teatrze, na scenie Teatru Lalek Guliwer. Byłam bardzo szczęśliwa oglądając występ mojego dziecka na scenie i wiem, że dla niego, ten występ był również niesamowitym przeżyciem" - dodaje.

Spytaliśmy Katarzynę Zarosińską, współwłaścicielkę The Palms i autorkę programu "Akiki's Playhouse", o wspomniany festiwal teatralny. "Teatralizacja jest dla nas bardzo ważną metodą. Dzięki niej nawet najmłodsze dzieci, posiadające ograniczoną jeszcze umiejętność komunikowania się w języku obcym, mogą próbować mówić pełnymi zdaniami. Poza tym jest to część naszego autorskiego programu, którego nie znajdziecie w innych szkołach językowych" - dodaje.

Faktycznie nie każda szkoła posiada własny program autorski. Niektóre szkoły kopiują rozwiązania z programów dostępnych w formie franczyzy. Jest to dowód na to, że właściciel lub metodyk nie posiada wystarczającej wiedzy i doświadczenia, aby stworzyć coś własnego i niepowtarzalnego. Polecamy zapoznanie się z Akiki's Playhouse - skuteczną autorską metodą w szkole The Palms.

5. Dowiedz się czy szkoła posiada przejrzyste cenniki i daje możliwość rezygnacji z kursu?

Jeśli mamy w planie inwestycję w postaci kursu językowego, to warto również zwrócić uwagę, że zbyt niska cena kursu grupowego lub indywidualnego może świadczyć o tym, że do pracy są zatrudniane osoby bez odpowiedniego wykształcenia. Poza tym trzeba spytać jakie elementy kursu są w cenie zawarte, a co wiąże się z dodatkowym kosztem. Niektóre szkoły nie uwzględniają w cenie kursu ceny podręczników, ani dostępu do dziennika elektronicznego, czy aplikacji mobilnej. Zwróć uwagę, że w szkole The Palms są w ofercie kursy językowe "all inclusive".

Każda szanująca się szkoła oczywiście podpisuje umowy z klientami. Powinny być w niej zawarte daty rozpoczęcia i zakończenia kursu, ilość godzin do zrealizowania w roku szkolnym, czas trwania lekcji i inne szczegóły związane z kursem, w tym również informacje o możliwości rezygnacji. Wybierz szkołę, która nie stawia warunków wypowiedzenia umowy z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Może się przecież wydarzyć coś niespodziewanego, co zmusi nas do zakończenia nauki wcześniej, z przyczyn niezależnych od nas. Szkoła powinna w tej kwestii przyjmować postawę przejrzystości i zwracać pieniądze za niewykorzystane lekcje.

www.thepalms.edu.pl

Szkoła językowa The Palms

Al. KEN 19 lokal 1 piętro (wejście przy sklepie "Smak Natury")

02-797 Warszawa

Tel. 22 415 55 50

Email: ursynow@thepalms.edu.pl


data ostatniej modyfikacji: 2017-09-06 09:18:42
Komentarze

Egzaminy językowe

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
boks_2015_uniwersalny.jpg
ef_220.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
wsf_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności