Języki - artykuły

Angielski jest najczęściej nauczanym językiem obcym w europejskich szkołach

W niemal wszystkich krajach europejskich angielski jest najczęściej nauczanym językiem obcym w szkołach podstawowych i średnich. W 2014 r. niemal wszyscy uczniowie szkół średnich pierwszego stopnia w UE (97,3%) uczyli się języka angielskiego. Następne w kolejce są: francuski, niemiecki i hiszpański.

Ponadto odsetek uczniów uczących się języka angielskiego w szkole podstawowej wzrósł w UE o 18,7 punktów procentowych w porównaniu do 2005 r. i osiągnął 79,4%. Francuski jest drugim najczęściej nauczanym językiem obcym w szkołach średnich pierwszego stopnia; w roku 2014 w UE uczyło się tego języka 33,3 % uczniów. Niemiecki jest trzecim najczęściej wybieranym językiem obcym, którego ogółem uczy się 23,1 % uczniów, a czwarty w kolejności jest język hiszpański, którego uczy się 13,1 % uczniów.

W systemach edukacji, w których określa się jakie języki obce mają być nauczane w szkole, najczęściej jednym z nich jest język angielski . Takie rozwiązanie dotyczy niemal połowy krajów.

W przypadku, gdy obowiązkowy jest język obcy inny niż angielski, zazwyczaj jest to jeden z oficjalnych języków urzędowych. Francuski jest pierwszym obowiązkowym językiem obcym we Wspólnocie niemieckojęzycznej i flamandzkiej Belgii oraz drugim obowiązkowym językiem na Cyprze. Język niemiecki, angielski i francuski są obowiązkowymi przedmiotami w Luksemburgu; natomiast w Szwajcarii, w zależności od kantonu, oprócz angielskiego, obowiązkowy jest niemiecki, francuski, włoski lub retroromański. Zarówno duński jak i angielski są obowiązkowymi przedmiotami w Islandii. Natomiast Finlandia jest jedynym krajem, w którym język angielski nie znajduje się na liście obowiązkowo nauczanych języków. W Finlandii, szwedzki jest obowiązkowym przedmiotem w szkołach, w których fiński jest językiem nauczania, natomiast fiński jest obowiązkowym przedmiotem w tych szkołach, gdzie językiem nauczania jest szwedzki.

Źródło: © European Union, 2017
data ostatniej modyfikacji: 2017-09-28 09:10:15
Komentarze
Ostatnie:
10.10.2017 14:24
Dodał(a): ~Ania
Bez angielskiego ani rusz! Ja ostatnio zaczelam sie uczyc na www.speakingo.pl swietna stronka dla kazdego studenta i bardzo ciekawe teksty na blogu!

Egzaminy językowe

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg
ef_220.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności