Blog Instytutu Austriackiego - płynne mówienie

Postawmy sobie pytanie: Ale co to właściwie jest to „płynne mówienie“? Nie popełnianie błędów? Opanowanie wszystkich słów ze słownika? Nie zastanawianie się nad gramatyką? No właśnie, można czasem usłyszeć "mówię płynnie po niemiecku czy angielsku". Jak określić tą płynność? W artykule kilka pomysłów na ten temat.

Wg autorki Danieli Hell

1. Akceptuj swoje aktualne osiągnięcia i umiejętności językowe 

Ciesz się tym, co już potrafisz! Traktuj swoje osiągnięcia jako doskonały punkt wyjścia do ich rozszerzania i ulepszania. Wszystko czego się uczysz, czy będzie to gra na gitarze czy uprawianie nowej dyscypliny sportu wymaga cierpliwości i ćwiczeń. Tylko w ten sposób osiąga się namacalne efekty.

2. Nigdy nie ucz się słówek bez kontekstu

Można w nieskończoność powtarzać pojedyńcze słowo np:”normalerweise, normalerweise, normalerweise…(zazwyczaj)“a i tak się go nie zapamięta. Jeśli natomiast „otoczę„ to słowo osobistym, zabarwionym emocjonalne, oryginalnym zdaniem: „Normalerweise fahre ich zu Weihnachten zu meiner Familie (zazwyczaj jeżdżę na Boże Narodzenie do mojej rodziny)“ , szybciej zapadnie mi ono w pamięci.

Jeszcze lepszą metodą jest nauka słówek powiązanych ze sobą. Pokażę to na banalnym przykładzie z pierwszej lekcji: nie uczę się słów „gut (dobry/dobrze)” i „Morgen (poranek)“ osobno, tylko w połączeniu „Guten Morgen!“ W ten sposób automatycznie przyswajam sobie też odpowiednią końcówkę deklinacji, w rozmowie będę tego zwrotu używać bez zastanawiania się nad odpowiednią formą. Kolejnymi przykładami są: „Ich hätte gern…(chciałabym/chciałbym / Ich komme aus… / (pochodzę z…) Meiner Meinung nach…(moim zdaniem…) “

Więcej porad znajdziesz na blogu Instytutu Austriackiego:

https://www.warszawa.oei.org.pl/imprezy-projekty/blog/plynne-mowienie/


Źródło: Instytut Austriacki
data ostatniej modyfikacji: 2018-11-14 16:06:54
Komentarze
 
Polityka Prywatności