Jak przełamać barierę językową?

Czy kiedykolwiek gdy próbowałeś nauczyć się nowego języka czułeś się w nim niepewnie, bałeś albo wstydziłeś się go używać? Zapewniam Cię, nie jesteś jedyny, bardzo wiele osób tak ma i to całkiem normalne. Zazwyczaj jest tak, że nie od razu jest się super w jakiejś dziedzinie, jednak można to zmienić, wystarczy chcieć:)

Każda osoba ma swoje własne motywacje do nauki języka - hobby, lepsza praca, podróże czy zaciekawienie daną kulturą. Od tego powinieneś zacząć. Motywacja to największy motor do działania jaki masz. Pamiętaj też, że znajomość nowego języka zawsze będzie dużym plusem. Nigdy nie będzie powodu do wstydu, wręcz przeciwnie.

Pokonywanie strachu i przełamywanie barier nowego języka może wydawać się bardzo trudne, ale w rzeczywistości, jeśli dasz sobie szansę, może to być łatwe, zabawne i interesujące.

Ale co sprawia, że tak bardzo się stresujesz i blokujesz przed mówieniem?

Według znanego lingwisty Stephena Krashena na to jak mówimy w obcym języku mają wpływ czynniki takie jak lęk, poczucie własnej wartości i pewność siebie. Niepokoi nas to, że nie mamy pełnej kontroli nad tym co dokładnie chcemy powiedzieć oraz nie czujemy się swobodnie mówiąc. To prowadzi do frustracji, a nawet blokady mentalnej.

Dlatego nie narzucaj sobie presji i pozwól sobie popełniać błędy. Warto pamiętać, że opanowanie języka wymaga czasu. Będąc tego świadomy będziesz bardziej zmotywowany do realizacji celu, o którym zawsze marzyłeś.

Kolejną rzeczą spowodowaną przez lęk czy niskie poczucie wartości jest obawa o to co inni o nas pomyślą, jak nas ocenią. Jednak to nie jest powód by się stresować. Każdy kiedyś zaczynał naukę nowego języka i każdy przez to przechodził, więc to rozumie. A obcokrajowcy nawet docenią, że starasz się powiedzieć coś w ich języku.


Bądź naturalny

Nie staraj się od razu budować na siłę bardzo skomplikowanych zdań ani nie myśl za dużo. Nie musisz znać języka od razu perfekcyjnie.W rzeczywistości jest tak, że ​​im bardziej jesteś zrelaksowany i spokojny, tym lepiej mówienie będzie Ci szło. Czasami mniej znaczy więcej.


Trzymaj swój akcent

Nie musisz również mówić z idealnym akcentem, ważne abyś mówił, a inni Cię rozumieli. Twój rodzimy akcent może urozmaicić w jakiś sposób język, w którym się wypowiadasz, co często dla innych brzmi interesująco, a niektórym może się nawet bardzo spodobać.


Bądź systematyczny

Jeśli chcesz się czuć pewniej i polepszyć swój poziom języka staraj się mieć z nim regularny kontakt. Poczytaj coś w danym języku, posłuchaj piosenek, podcastów, albo obejrzyj film. Nawet jeśli nie zrozumiesz wszystkiego to i tak będzie to miało pozytywny efekt, bo utrwalisz to co już umiesz, a częsty kontakt z językiem, nie będzie Ci on już straszny gdy będziesz musiał gdzieś go użyć.


Telefon do przyjaciela

Aby zwiększyć pewność siebie w używaniu obcego języka, wskazane jest posiadanie osoby, która pomoże Ci w tym procesie; na przykład nauczyciel, który prowadziłby z Tobą konwersacje. Kiedy rozmawiasz z kimś, z kim czujesz się dobrze, kto Cię rozumie, wzrasta poczucie własnej wartości i znikają lęki, a w konsekwencji nauka staje się szybsza.


Podróżuj

Nigdzie nie będziesz miał więcej szans aby przełamać swoje bariery językowe niż podczas podróży. Obcy język otacza Cię wtedy ze wszystkich stron i jesteś wręcz zmuszony by go użyć w codziennych sytuacjach np. gdy chcesz zamówić jedzenie czy poznać kogoś nowego. Dlatego warto wybrać się na wycieczkę i aby nauka stała się przyjemnością :)

Możesz również połączyć wycieczkę z kursem lub obozem językowym Sprachcaffe. Wykwalifikowani nauczyciele pomogą Ci przełamać się w używaniu języków takich jak angielski, francuski, hiszpański, chiński i innych. Dodatkowo poznasz nowe osoby, które tak samo jak Ty starają nauczyć się obcego języka oraz odwiedzisz niesamowite miejsca np na Malcie z naszą ekipą.

data ostatniej modyfikacji: 2019-07-11 09:34:28
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Kursy i egzaminy


Egzaminy językowe

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif
JPEdukacja_220_pytania.gif
EF_220.jpg
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif

Przegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności