Znajdź nas na

W Europie króluje język angielski, w Polsce - nadal rosyjski, znany jeszcze z obowiązkowej nauki w czasach PRL - pisze "Rzeczpospolita".

Na wrocławskim rynku edukacyjnym pojawiła się nowa możliwość nauki języka angielskiego dla dzieci - “blended learningowy” kurs FunEnglish. Innowacyjna szkoła, wykorzystująca połączenie najskuteczniejszych, tradycyjnych metod nauczania i najnowszych rozwiązań z zakresu e-learningu. Szkoła językowa FunEnglish we Wrocławiu, stworzona przez absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu jest pierwszą tego typu szkołą językową w Polsce.

W Sejmie toczy się dyskusja, czy śląski powinien pozostać dialektem, czy zostanie nadany mu status języka regionalnego. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego UNESCO.

Zamieniasz obce nieznane ci słowo na kilka podobnie brzmiących wyrazów - wyobrażasz sobie groteskowy obraz pełen akcji, w której bierzesz udział - który zostaje zapisany w pamięci długotrwałej.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe, University of Cambridge ESOL Examinations oraz Lang LTC Autoryzowane Centrum Egzaminacyjne Cambridge ESOL podpisały porozumienie o wprowadzeniu w placówkach STO na terenie całej Polski programu „Cambridge English: Język na szóstkę w szkołach STO”.

Autorem manifestu jest Steve Kaufmann - poliglota znający 10 języków. Manifest ten przedstawia właściwe podejście do nauki angielskiego. Można traktować go jako pozytywną afirmację, która poprzez powtarzanie zacznie pozytywnie wpływać na nasz umysł i pomoże nam szybciej opanować język angielski.

Uczenie się języków obcych może być zajęciem łatwym i przyjemnym, wystarczy tylko trochę inaczej przetwarzać informacje. Jednak sama nauka słówek, motywacja, techniki – to nie wszystko. Musisz być ze wszystkich stron otoczony językiem. Stworzyć ku temu odpowiednie środowisko i przełamać odpowiednie bariery psychiczne. Ważne jest, żebyś ograniczał swoje otoczenie polskojęzyczne i koncentrował się na tym, co dotyczy świata języka obcego.

Ludziom rozpoczynającym naukę języka angielskiego, wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w naukę w szkole językowej, zakup kursu multimedialnego lub wynajęcie prywatnego nauczyciela tego języka.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez uczących się języka angielskiego? Jakie błędy muszą oni wyeliminować aby uczyć się angielskiego znacznie szybciej i mówić swobodnie?

Znajomość języków obcych to podstawa, a już angielskiego - w szczególności. Jednak w dzisiejszych czasach sam język angielski nie wystarczy.

Mówić dobrze po angielsku jak najszybciej jest Twoim celem. Chcesz nauczyć się angielskiego, aby dostać lepszą pracę lub poznać nowych ludzi. Wiesz jak ważne dla Ciebie jest, aby poprawić swój angielski.

Nie czekaj do ostatniej chwili, już teraz weź udział w konkursie organizowanym przez British Council. W konkursie LearnEnglish poza dobrą zabawą i podcięgnięciem języka możesz wygrać iPada (16GB wi-fi + 3G) lub jedną z dwóch nagród-niespodzianek.

Słownik to nieodłączny kompan samodzielnej nauki języka obcego. Ważne jest, by wybrać ten odpowiedni. Nie kieruj się ceną, a tym, co możesz dzięki niemu osiągnąć.

Każdy z nas przynajmniej raz szukał pracy, dla tych którzy mają określony plan swojej kariery zawodowej, to na pewno proces dobrze znany.

Pierwszy raz nową książkę czytaj szybko, nie zatrzymuj się na każdym słowie, nie sprawdzaj każdego nieznanego wyrazu w słowniku, jeśli wyraz jest ważny, powtórzy się. Jeśli ty sam odczytasz znaczenie słowa bez słownika, poczujesz się jak zwycięzca, mistrz szachowy, odkrywca.

Studenci, managerowie, a nawet piloci coraz częściej wracają z USA i Kanady z certyfikatami językowymi i … umiejętnością jazdy na nartach. Co dziś Polakom oferują amerykańskie i kanadyjskie szkoły językowe? Nauka w prestiżowych szkołach językowych w Nowym Jorku, Bostonie czy Toronto podnosi ocenę naszego CV podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Taki wpis w rubryce „język obcy” lub „edukacja” pojawia się coraz częściej w aplikacjach. Tylko w 2010 roku na naukę języka angielskiego za ocean wyjechało ponad 1000 Polaków, głównie studentów, ale nie tylko.

Metoda stworzona przez znanego głównie z odkrycia starożytnej Troi, Niemca - Henryka Schliemanna, który był poliglotą własnego chowu, to znaczy, że samodzielnie nauczył się kilkunastu języków, w tym m.in. polskiego oraz arabskiego. Żeby było jeszcze ciekawiej tych języków uczył się zadziwiająco szybko, ze średnią prędkością około jednego nowego języka na rok.

Wydawać by się mogło, że dla osoby znającej perfekcyjnie język obcy sztuka przekładu nie powinna nastręczać wiele trudności. Mozolne tłumaczenie słowa po słowie, zdania po zdaniu, uwzględnienie formy tłumaczonego tekstu, rodzajów zdań i gotowe. Jest to jednak prawda tylko pozorna.

Uczyć się angielskiego możemy przez wiele lat i nadal nic nie umieć. Między uczyć a nauczyć istnieje ogromna różnica. Naukę angielskiego możemy podzielić na dwie części a mianowicie na czytanie i słuchanie (input) oraz na pisanie i mówienie (output). Oczywiście, aby potrafić dobrze pisać i mówić trzeba najpierw potrafić czytać i słuchać ze zrozumieniem.

Jeśli chcesz być w czymś dobry, chcesz coś osiągnąć, znajdź ludzi, którzy są w tym dobrzy, którzy już to zrobili i modeluj ich, postępuj tak jak oni. Robiąc to samo co oni, możesz spodziewać się takich samych sukcesów. Kató Lomb, węgierska tłumaczka posługiwała się ponad 16 językami. W książce "Polyglot – How I learn languages" opisała w jaki sposób uczyć się języków.