Język niemiecki

NIEMIECKI

Każdy z nas chociaż raz w życiu zetknął się z językiem niemieckim, a to na ulicy, w firmie czy poprzez literaturę i sztukę.
 
Aby zachęcić Was do podjęcia nauki niemieckiego, lektorzy z Wiener Schulle, podpowiedzą, na co zwrócić uwagę wybierając się na kurs i dlaczego warto uczyć się tego języka.

Metoda nauczania
Skuteczną metodą nauczania jest prowadzenie zajęć wyłącznie w języku niemieckim, zaczynając od najniższego poziomu. To oswaja słuchaczy z językiem, a także zmusza do większej aktywności na zajęciach. Metoda ta eliminuje tworzenie konstrukcji zdań po polsku, bo poprzez tłumaczenie w języku polskim
w pewien sposób tworzymy kalkę konstrukcji zdań, która w niemieckim jest zupełnie inna. Tego właśnie należy unikać i dlatego stworzenie naturalnego środowiska językowego, w którym mówi się wyłącznie po niemiecku, służy lepszemu przyswajaniu zarówno zasad gramatycznych, jak i słownictwa. Na początku jest to szok dla słuchaczy i pewna trudność, która po kilku zajęciach zanika, ponieważ w sposób naturalny każdy oswaja się z językiem. Na kolejnych zajęciach wszyscy odczuwają niemałą satysfakcję, że coraz więcej rozumieją i potrafi ą coraz więcej wyrazić w tym języku. Bardzo ważne jest to, by uczący się oprócz systematycznej nauki wykazywał aktywność typu: oglądanie niemieckich programów TV, czytanie niemieckiej prasy, słuchanie radia, a także wchodzenie na niemieckie strony internetowe. W niedługim czasie Wiener Schulle będzie otwierać kafejkę internetową, gdzie oprócz Internetu będzie też można oglądać niemiecką telewizję.

Podręcznik
To, co jest niezwykle ważne w nauce każdego języka, to podręcznik. Należy zwrócić uwagę na to, by podręcznik był znakomicie opracowany pod każdym względem - zarówno merytorycznym, jak też estetycznym. Bo podręcznik powinien nie tylko nas uczyć, ale też cieszyć oko, byśmy z nim z przyjemnością „współpracowali”. Istotą idealnego podręcznika jest to, by posiadał coś takiego, jak „opisy umiejętności”- czyli co słuchacz umie efektywnie po przejściu danego etapu, co umie powiedzieć, zrozumieć i napisać. Ważne jest (dotyczy to głównie kursu podstawowego), by podręcznik zawierał zagadnienia praktyczne typu: wizyta u lekarza, szukanie mieszkania, zakupy. Taka wiedza daje słuchaczowi poczucie możności poradzenia sobie w tego typu sytuacjach. To, co niestety jest błędem występującym w niektórych podręcznikach, zwłaszcza na poziomie podstawowym, to słownictwo, którego w potocznej mowie nie używa się. Istotne jest też to, by podręcznik uwzględniał np. zmiany geopolityczne, bo niestety, zdarza się w niektórych podręcznikach, że zawierają teksty, które już są nieaktualne.

Gramatyka
Kwintesencją języka niemieckiego jest gramatyka, dlatego wszelkie uchybienia w konstrukcji zdań są szalenie widoczne. Jeśli ktoś nie opanuje zasad gramatycznych, to tak naprawdę potrafi niewiele. Nie uczymy się języka niemieckiego dla gramatyki, ale by dzięki niej zdobyć sprawność prawidłowego konstruowania zdań. Dlatego na drugim miejscu jest odmiana, gdzie końcówki rodzajników są akurat mało słyszalne i można to doskonale ukryć. Jednak błąd w konstrukcji zdania jest widoczny natychmiast, dlatego zachęca się słuchaczy, aby nie przejmowali się aż tak bardzo odmianą rzeczownika (która z reguły bardzo frustruje przez odmianę rodzajników), a skoncentrowali się na tym, by każde słowo w zdaniu było na właściwym miejscu.

Dlaczego warto ?
Chociaż język niemiecki jest wyjątkowo „gramatycznym” językiem, to ma stosunkowo prostą pisownię i prostą wymowę, a bliskość krajów posługujących się niemieckim, czyni go tym bardziej atrakcyjnym. Jeśli chodzi o zawody, którym szczególnie znajomość tego języka może się przydać, to: prawnicy, dziennikarze, ekonomiści i ostatnio lekarze.
Dlaczego prawnicy? Ponieważ prawodawstwo UE opiera się głównie na kodeksowym prawie niemieckim i wszelkie książki, a także materiały pisane są w tym języku. Dlatego, jeśli jesteś studentem prawa, musisz wiedzieć, że ten język będzie niezbędny w Twojej pracy. Dziennikarzom natomiast znajomość niemieckiego będzie niezwykle pomocna w wykorzystaniu materiałów niemieckich agencji prasowych. A wszystkim tym, którzy interesują się nauką niemiecką, kulturą i sztuką - szczególnie polecamy rozpoczęcie języka niemieckiego. Może następny rok spędzicie na stypendium w Niemczech?

Ania Zimoch


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności