Język francuski

Vive la France!

FRANCUSKI
Powiemy Ci, jak się uczyć, po co się uczyć i na co uważać.
 


Zawsze chciałeś uczyć się francuskiego, bo: a) to piękny język, b) Twoja prababka władała wspaniałą francuszczyzną, c) usta tak pięknie wyglądają, gdy się mówi po francusku. My przedstawimy bardziej racjonalne argumenty. Najważniejszy z nich już pewnie słyszałeś nieraz: żadnemu pracodawcy nie zaimponujesz już znajomością jednego języka obcego.


Trudności dla Polaków
Nauka języka francuskiego może się okazać dość trudna dla Polaków, a to głównie ze względu na skomplikowaną gramatykę i rodzajniki. Dodatkowo niedeklinacyjny charakter języka wymusza dużą klarowność w sposobie budowania zdań. Niemożliwe jest więc przestawianie kolejności podmiotu, orzeczenia i dopełnienia.

Dla polskich uczniów problematyczne może się również okazać czytanie. W odróżnieniu od języka polskiego inaczej się słowa pisze, inaczej czyta.
Znajomość języka angielskiego nie ułatwia nauki francuskiego. Istnieje natomiast zależność odwrotna: osoby mówiące po francusku łatwiej przyswajają sobie angielski.


Metody nauki języka
Do nauki języka francuskiego nie ma jakiejś konkretnie opracowanej metody. Zazwyczaj stosuje się po prostu konwersacje połączone z nauką gramatyki. Pamiętajmy, że metoda Callana przeznaczona jest wyłącznie do nauki języka angielskiego!
- Od zakończenia II Wojny Światowej eksperymentowano z nauczaniem języka francuskiego. Raz uczono tylko gramatyki, potem uznano, że aby się nauczyć języka, wystarczy słuchać kaset... Teraz już wiadomo, że aby osiągnąć odpowiednie efekty w nauczaniu francuskiego, należy dobierać w odpowiednich proporcjach ćwiczenia doskonalące zarówno mówienie, pisanie, jak i gramatykę - mówi Mateusz Żuławski.

Praca
Francuski może okazać się niezbędny, jeśli planujesz karierę w instytucjach Unii Europejskiej, bo jest on, obok angielskiego i niemieckiego, językiem roboczym tej instytucji. Urzędnicy francuskojęzyczni stanowią 60% całości personelu UE.
Francuski jest również niezbędnym narzędziem każdego dyplomaty. Choćby po to, by zrozumieć adnotację na zaproszeniu na przyjęcie ("repondez s’il vous plait"- "prosimy o potwierdzenie przybycia").
Również francuskie fi rmy mające swą siedzibę w Polsce (ponad 250) często od swoich specjalistów na wysokich stanowiskach wymagają biegłej znajomości tego języka.
Nie zapominajmy, że francuski jest językiem urzędowym w wielu krajach (patrz ramka). Jeśli myślimy o pracy w którymś z nich, bez znajomości francuskiego nie uda nam się przebić.

Niektóre kraje z urzędowym francuskim: Belgia, Luxemburg, Szwajcaria, Andora, Monako, w części Afryki (byłe kolonie francuskie, m.in. Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej), Kanada (Quebec i Nowy Brunszwik), Barbados i Haiti.

Egzaminy z języka francuskiego
DELF - Diplome de d’Etudes Langue Francaise – organizowany przez: Comission Nationale du DELF/
DALF (Sevres-Francja)
DL - Diplome de Langue Francaise – organizowany przez: Alliance Francaise (dla początkujących) Certifi cat d’DALF, Comission Nationale du DELF/
DALF (Sevres-Francja)
DALF - Diplome Approfondi de Langue Francaise, Comission Nationale du DELF/
DALF (Sevres-Francja)
DS - Diplome Superieur d’Etudes Francaise - Alliance Francaise (dla zaawansowanych)

Anna Wilczyńska


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności