Certyfikat TOEIC – droga do kariery i studiów na całym świecie

Co to jest certyfikat TOEIC?

 

Certyfikat TOEIC to potwierdzenie wyniku egzaminu zwanego Test Of English for International Communication, egzaminu stworzonego przez ETS (Educational Testing Service), twórcę egzaminów takich jak TOEFL czy GMAT. ETS to największa na świecie organizacja zajmująca się certyfikowaniem znajomości języka angielskiego.

 

Dlaczego akurat TOEIC?

 

Dla studenta planującego wyjazd na studia za granicą, np. w ramach programu Socrates-Erasmus czy na studia MBA lub dla absolwenta planującego podjęcie pracy w międzynarodowej firmie – odpowiedni wynik egzaminu (najczęściej 750 punktów) warunkuje przyjęcie do instytucji, do której się wybiera. Potwierdzają to liczne zgłoszenia studentów wyjeżdżających do Belgii, Niemiec, Szwecji i innych krajów na całym świecie, nawet tak odległych jak Japonia. Egzamin uznaje ponad 8000 firm i instytucji na całym świecie.

 

Dlaczego warto?

 

Studenci zdają egzamin TOEIC ponieważ organizowany jest przynajmniej raz w miesiącu oraz na żądanie. Wyniki można otrzymać nawet w kilka godzin po napisaniu egzaminu. Tak jest w Warszawie, gdzie mieści się główne biuro ETS w Polsce. W innych ośrodkach egzaminacyjnych (w 14 miastach w Polsce) ogłoszenie wyników to kwestia około 24 godzin. Koszt egzaminu to 300 złotych dla studentów z ważną legitymacją. Certyfikat (format A4) kosztuje 20 złotych.

 

Jak wygląda egzamin?

 

Egzamin TOEIC to test wielokrotnego wyboru, podzielony na dwie części: rozumienia ze słuchu (listening comprehension) oraz rozumienia tekstu pisanego (reading comprehension). Każda z części to 100 pytań testowych. Listening comprehension składa się z 4 sekcji (interpretacja zdjęć, pytania i odpowiedzi, dialogi oraz dłuższe wypowiedzi). Czas trwania tej sekcji: 45 minut. Reading comprehension trwa 75 minut i składa się z 3 sekcji (uzupełnianie zdań, rozpoznawanie błędów oraz odpowiedzi do różnej długości tekstów). Cała sesja egzaminacyjna trwa około 2 godzin i 30 minut.

 

Ważne: Test przykładowy można nieodpłatnie rozwiązać na stronie:

 http://www.free-toeic.com/

 

Aby móc korzystać z zasobów strony należy się zarejestrować (wymagane jest tylko imię, nazwisko i adres e-mail). Dla niektórych komputerów konieczne będzie zainstalowanie dodatkowego oprogramowania ActiveX oraz Shockwave – instalacja odbywa się automatycznie (wymaga odrobinę cierpliwości).

Po zakończeniu, po wpisaniu adresu e-mail i hasła przesłanego pocztą e-mail na wskazany adres, można rozpocząć rozwiązywanie ćwiczeń.

 

Wyniki egzaminu

 

Egzamin TOEIC, podobnie jak TOEFL jest egzaminem diagnostycznym i wynik egzaminu jest podawany w punktach, w przypadku TOEIC, na skali 10-990 punktów. Zależnie od wyniku otrzymuje się certyfikat w odpowiadającym kolorze (jest ich pięć).

Dodatkowo, do certyfikatu otrzymuje się Tabelę Sprawności Językowych – opisową interpretację wyniku punktowego (po polsku i po angielsku). Jest to szczególnie pomocne przy poszukiwaniu pracy. Pomimo, iż TOEIC jest uznawany przez ponad 8000 firm i instytucji na całym świecie, może się zdarzyć, że trafimy na pracodawcę, który o certyfikacie nie słyszał. Załączona tabela pomoże mu przekonać się, jakie umiejętności posiada kandydat i czy spełnia jego wymagania. Dlatego istotne jest złożenie certyfikatu wraz z tabelą.

 

TOEIC to stosunkowo nowy certyfikat na polskim rynku. Jednakże na świecie, to zdecydowany numer 1. W 2003 roku do egzaminu przystąpiło ponad 3 400 000 osób, co czyni TOEIC najczęściej zdawanym egzaminem na świecie.

 

Więcej informacji udziela biuro ETS w Warszawie:

 

ETS Europe-Poland

ul. Świętokrzyska 31/33a

V piętro

00-049 Warszawa

tel: + 48 22 828 10 77

fax: + 48 22 828 10 71

mobile: +48 501 073 360

contact-pl@etseurope.org

www.etseurope.org


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności