Pokaż język kryzysowi

Strona www: www.pase.pl

Złoto? Obrazy? Nieruchomości? A może znaczki? Wiele osób zastanawia się, gdzie ulokować swój kapitał w czasach kryzysu. Bez względu na to, co mówią eksperci, najlepiej zainwestować w siebie. A ponieważ znajomość języków obcych zdobi człowieka i otwiera większość drzwi, dobrze pomyśleć o podniesieniu swoich kwalifikacji właśnie w tym zakresie. Specjaliści ze szkół językowych rekomendowanych przez PASE pomagają skutecznie uzbroić się w język przeciwko kryzysowi.

Językowi poszukiwani

Obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja zwiększaniu wydatków na szkolenia. Firmy, szukając oszczędności, w pierwszej kolejności rezygnują z kursów językowych dla swoich pracowników.

Rozwiązanie takie w dłuższej perspektywie może okazać się krótkowzroczne. Dobrze wykwalifikowany pracownik to skarb dla pracodawcy. Jeśli firma stawia na jakość oferowanych usług, staje się bardziej konkurencyjna, zwiększając tym samym swoje możliwości na rynku. A jeśli mowa o wykwalifikowaniu, to trudno wyobrazić sobie, co może być bardziej przydatne od znajomości języków – mówi Beata Mroczek, metodyk w rekomendowanej przez PASE szkole językowej LANG LTC.

Wraz ze zmianą standardów w biznesie i postępującym procesem globalizacji wysoka kompetencja językowa stała się nieodzowna. Bariera językowa często utrudnia, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia kontakt z zagranicznym partnerem. Jak pokazują statystyki, tylko z tego powodu przedsiębiorstwa tracą rocznie średnio aż 1/8 zysku. Ponieważ nie w każdej sytuacji i nie każda firma może pozwolić sobie na zatrudnienie tłumacza, w cenie są pracownicy, którzy mogą pochwalić się znajomością mniej popularnych języków. Szczególnie jeśli są to języki ojczyste partnerów biznesowych.

Modnie i wygodnie

W naukę jakich języków warto zatem zainwestować?

Angielski na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym zna każdy wykształcony Polak, dlatego szkoły posiadające przyznawany przez nas certyfikat jakości oferują szeroki wybór kursów specjalistycznych, np. dla prawników, managerów czy personelu medycznego. Jednym słowem: dla każdego coś miłego – mówi Katarzyna Płaza, Kierownik Biura Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, które - obok EAQUALS – przyznaje certyfikaty potwierdzające profesjonalizm i najwyższą jakość kursów.

Warto pomyśleć też o nauce języków krajów sąsiadujących z Polską, czyli niemieckim, rosyjskim czy czeskim. Od 2004 roku, czyli wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, na salony powoli wraca język francuski.

Istnieją specyficzne branże, w których francuski jest tradycyjnie uznawany za uniwersalny język komunikacji. Jest to np. środowisko notariuszy. Znajomość języka Moliera jest wysoce pożądana także w branży samochodowej, w której firmy francuskie zajmują ważną pozycję, nie wspominając już o sektorze wielkiej dystrybucji, zdominowanym- przynajmniej w Europie- przez przedsiębiorstwa frankofońskie – wylicza Michał Obszyński z Espace Francais, certyfikowanej przez PASE szkoły języka francuskiego. Warto pamiętać, że pod względem liczby inwestorów zagranicznych na polskim rynku, Francja zajmuje czwarte miejsce.

Jednak nauka francuskiego nie sprowadza się tylko do zdobycia kompetencji stricte lingwistycznej. Kontakt z kulturą francuską zakłada również poznawanie pewnych struktur wypowiedzi, zachowania czy sposobu bycia, a znajomość zasad retoryki i swobodne poruszanie się w arkanach savoir-vivru są niezmiernie pomocne w środowisku biznesowym. Wszak nie bez powodu francuski to jeden z głównych języków dyplomacji.

Pracownicy uzbrojeni w język

Mimo przejściowych trudności nie wszystkie przedsiębiorstwa rezygnują z organizowania kursów językowych dla swoich pracowników.

Na dobrą sprawę korzyści wielokrotnie przewyższają poniesione koszta. Spotkałam się kiedyś ze stwierdzeniem, że lepiej nauczyć specjalistę języka, niż zrobić z poligloty specjalistę. Jakkolwiek kontrowersyjne może wydawać się takie podejście, nie można odmówić mu odrobiny racji – mówi Katarzyna Płaza.

Dla wielu firm decydujących się na zakup szkolenia językowego dla swoich pracowników, najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Nie zawsze ta najniższa zagwarantuje uzyskanie oczekiwanych efektów. By wybrać najkorzystniejszą ofertę, która przełoży się na rzeczywisty rozwój firmy, warto zaufać ocenie specjalistów. Certyfikat jakość PASE stanowi obiektywną gwarancję profesjonalizmu, wysokiej jakości nauczania przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych i dostosowania kursu dla potrzeb konkretnej firmy.

Pracownicy potrafią docenić, jeśli pracodawca dba o ich rozwój i nie szczędzi wysiłku, by wybrać taki kurs językowy, który nie będzie obowiązkiem, lecz przyjemnością. Tworzy się wtedy szczególna więź między nie tylko między podwładnymi i przełożonymi, lecz także między samymi uczestnikami kursu – podsumowuje Katarzyna Płaza. - A firma, w której panuje przyjazna atmosfera, łatwiej przetrwa trudne czasy kryzysu.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE skupia profesjonalne szkoły językowe o wysokim standardzie i skuteczności nauczania.

Głównym celem Stowarzyszenia jest dbałość o jakość w nauczaniu języków obcych.

PASE opracowało system oceny jakości placówek, oparty na surowych kryteriach, który stanowi narzędzie służące do weryfikacji działalności szkoły. Szkołom, które pozytywnie przeszły inspekcję, na 3 lata zostaje przyznany certyfikat jakości: Znak Jakości PASE.

Znak Jakości PASE już od 15 lat jest gwarancją solidności i profesjonalizmu szkoły językowej.

Szczegółowych informacji udziela:

Katarzyna Płaza
Kierownik Biura Zarządu PASE
tel. 022 226 39 69
e-mail: katarzyna.plaza@pase.pl

Anna Kowalewska
RPR Group
tel. 022 622 17 72
e-mail: a.kowalewska@rprgroup.com.pl

ostatnia zmiana: 2009-09-07
Komentarze
 
Polityka Prywatności