4361 osób uczy się w podlaskich przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach i liceach ogólnokształcących białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego, czyli języków mniejszości narodowych – wynika z danych przekazanych kuratorium oświaty w Białymstoku przez dyrektorów tych placówek.
Dane na tam temat, zbierane w specjalnych ankietach dotyczących edukacji w językach mniejszości narodowych, zostały opublikowane na stronie internetowej kuratorium. Województwo podlaskie uważane jest za region najbardziej zróżnicowany narodowościowo i etnicznie. Są tam m.in. największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej. Żyją tam także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy.
Z danych przekazanych kuratorium wynika, że w stosunku do roku ubiegłego liczba dzieci uczących się po białorusku, litewsku i ukraińsku (chodzi zarówno o uczniów w szkołach, gdzie jest to język wykładowy, jak i tych, gdzie jest przedmiotem dodatkowym) utrzymała się na podobnym poziomie do minionego roku szkolnego, mimo niżu demograficznego.
W różnej formie organizacyjnej języki mniejszości narodowych nauczane są w ponad sześćdziesięciu placówkach. Są wśród nich dwa przedszkola: w Białymstoku i w Bielsku Podlaskim. W pierwszym ponad 50 maluchów uczy się języka białoruskiego, w drugim - ponad 60 dzieci uczy się języka ukraińskiego.
Biorąc pod uwagę wszystkie podlaskie placówki oświatowe, w których nauczane są języki mniejszości narodowych, najwięcej osób uczy się języka białoruskiego. To w sumie prawie 3,5 tys. uczniów 41 różnych szkół.
Litewskiego w podstawówkach, gimnazjach i jednym liceum uczy się 681 uczniów. Ukraińskiego - w sumie 226 uczniów w sześciu placówkach oświatowych.