Ponad połowa Polaków (55 proc.) nie potrafi się porozumieć w żadnym obcym języku. Jeśli już je znają, to najczęściej angielski i rosyjski (odpowiednio 20 i 22 proc.) - wynika z sondażu CBOS.
Umiejętność sprawnego posługiwania się językiem obcym jest wśród Polaków zróżnicowana i zależy m.in. od wieku. Wyraźna granica znajomości języków przebiega między osobami zbliżającymi się do czterdziestki a młodszymi. Wśród młodszych ponad połowa deklaruje, że może się porozumieć w języku obcym - informują autorzy badania.
Najlepiej pod tym względem wypada młodzież. Języki obce zna np. 77 proc. 18-24-latków. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. W języku obcym komunikuje się dziewięciu na dziesięciu z nich (89 proc.).
Znajomość języków zależy od wykształcenia - wynika z sondażu. W języku obcym potrafią się porozumiewać głównie osoby po studiach (83 proc.). Wśród ludzi z wykształceniem średnim liczba ta spada do nieco ponad połowy (56 proc.). O możliwości porozumiewania się w obcym języku mówi co trzeci człowiek po zawodówce (34 proc.) i ponad jedna czwarta tych, którzy ukończyli jedynie podstawówkę (28 proc.).
Możliwość porozumiewania się w obcym języku deklarował - jak zauważają autorzy badania - przeciętnie co drugi badany mieszkaniec miast i nieco ponad jedna trzecia (38 proc.) mieszkańców wsi. Polacy najczęściej znają angielski i rosyjski.
Jednym z tych języków posługuje się co piąty badany (odpowiednio 20 i 22 proc.). Popularność rosyjskiego nieznacznie maleje (z 24 do 22 proc. w ciągu 11 ostatnich lat), przybywa natomiast osób władających angielskim (z 9 do 20 proc.). Trzecim co do popularności językiem jest niemiecki - zna go dziś 14 proc. Polaków.
Angielskim najczęściej posługują się ludzie młodzi - wynika z sondażu, np. 63 proc. osób mających do 24 lat i jedna trzecia 25- 34-latków. Podobnie jest z niemieckim - zna go prawie co czwarty młody człowiek (23 proc. 18-24-latków). Natomiast osoby w wieku średnim i starsze najczęściej twierdzą, że znają rosyjski - napisali autorzy badań. Wśród respondentów deklarujących znajomość języków obcych, ponad dwie trzecie (69 proc.) porozumiewa się w jednym języku.
Co czwarty z tej grupy (26 proc.) zna dwa języki obce, a co dwudziesty (5 proc.) - trzy lub więcej. Niewiele ponad połowa z Polaków, którzy byli za granicą, potrafi się porozumiewać w języku obcym (57 proc.). Sondaż przeprowadzono od 2 do 5 listopada na 979 osobach - reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)