Z językiem sam na sam

Strona www: www.pase.pl

Bez pracy nie ma kołaczy. Przekonał się o tym każdy, kto uczy się języka obcego. A język – jak roślinka – bez troskliwej opieki usycha. Dlatego dobrze jest zadbać o niego także poza kursem językowym. Specjaliści ze szkół z certyfikatem jakości PASE sami zachęcają swoich uczniów do samodzielnej nauki i podpowiadają, co zrobić, by była ona zabawna i efektywna zarazem.

Zupełne zanurzenie

Praktyka czyni mistrza. Sportowiec, zanim stanie na olimpijskim podium, całe dnie przeznacza na trening. Ten sam mechanizm działa w przypadku podnoszenia kompetencji językowych.

Nie wystarczy ograniczyć swojej nauki do godzin spędzonych na kursie w szkole językowej. Postarajmy się wykorzystać każdą możliwość w czasie poza zajęciami do zdobycia nowej wiedzy – zachęca Luiza Wójtowicz-Waga, Dyrektor ds. Nauczania w Warsaw Study Centre. Możliwości jest wiele, a z rozwojem multimediów i dostępu do Internetu ich liczba wciąż rośnie. Ważne, by naukę języka wpleść w codzienne czynności tak, by odbywała się niejako mimochodem.

Świetnym sposobem jest ustawienie w telefonie komórkowym języka angielskiego. Warto też posługiwać się obcojęzyczną wersją poczty elektronicznej czy portali społecznościowych – radzi Wojciech Kuczyński, Dyrektor ds. Metodyki w Homeschool w Białymstoku. I dodaje: Słówka same będą wchodzić do głowy.

Nieocenioną pomocą przy przełamywaniu bariery związanej z mówieniem są komunikatory, które pozwalają na nieograniczony i darmowy kontakt z żywym językiem. Szkoły, których profesjonalizm i troska o słuchaczy potwierdzone zostały znakiem jakości PASE, oferują – nie tylko dla swoich studentów - bezpłatne e-coursy. Metodycy Warsaw Study Centre regularnie rozsyłają słówko dnia oraz newslettery z ciekawymi artykułami, quizami czy konkursami. Kolejny sposób na zanurzenie się w języku to oglądanie filmów, oczywiście bez polskich napisów czy dubbingu.

Jednym z kryteriów, którym kierujemy się podczas oceny szkoły starającej się o naszą gwarancję jakości, jest bogata oferta dodatkowa. Czyli czy szkoła organizuje warsztaty tematyczne, wspólne wyjścia na koncerty i do teatru, a przede wszystkim - czy posiada dobrze zaopatrzoną bibliotekę i mediatekę – mówi Katarzyna Płaza, Kierownik Biura Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, które - obok EAQUALS – przyznaje certyfikaty zgodne z normami europejskimi.

Repetitio est mater studiorum

Najlepsza, najbardziej niestandardowa metoda samodzielnej nauki nie przyniesie spodziewanych rezultatów, jeśli zabraknie systematyczności. Już 15 minut codziennego kontaktu z językiem potrafi zdziałać cuda i da z pewnością więcej, niż kilka godzin raz w miesiącu. Jest to szczególnie ważne przy nauce nowych słówek, która stanowi podstawę rozwoju kompetencji językowej. Luiza Wójtowicz-Waga radzi:

Postanówmy, że codziennie – nawet jeśli gdzieś wyjeżdżamy - poznamy kilka słów, np. trzy. Ważne, by nie było ich dużo. I po prostu się ich nauczmy. W niedzielę robimy powtórkę. Sprawdzonym sposobem jest zapisywanie nowych wiadomości na fiszkach i noszenie ich przy sobie. Czekając na autobus czy spóźniającego się znajomego, wystarczy sięgnąć do kieszeni i wyjąć materiały. Zamiast poznawania słówek można słuchać zagranicznego radia albo wcielać się w postaci ulubionych aktorów i naśladować ich wymowę. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie kompetencje językowe chce się rozwinąć. W miarę możliwości dobrze zaangażować w naukę wszystkie zmysły.

Wybierzmy się do ZOO. Z pewnością łatwiej zapamiętamy nazwy zwierząt, gdy je zobaczymy, usłyszymy, a może nawet dotkniemy. Dzięki temu nowa wiedza trafi bezpośrednio do pamięci długoterminowej – podpowiada Luiza Wójtowicz-Waga z rekomendowanej przez PASE szkoły językowej.

Trzeba pamiętać, że zapał do nauki lubi wygasać.

Każda dobra szkoła językowa opracowuje systemy nagród dla pilnych i zaangażowanych studentów. Chodzi o to, by zmotywować słuchaczy, a nie zniechęcić. Chyba że na kogoś bardziej działa przysłowiowy kij niż marchewka – mówi Katarzyna Płaza z PASE.

Również w samodzielnej nauce dobrze pójść za przykładem szkół językowych i nagradzać się za postępy i systematyczność. Wszystko to sprawi, że potrzeba kontaktu z językiem obcym wejdzie w nawyk, zaś nagrodą będzie doskonała znajomość języka obcego.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE skupia profesjonalne szkoły językowe o wysokim standardzie i skuteczności nauczania.

Głównym celem Stowarzyszenia jest dbałość o jakość w nauczaniu języków obcych.

PASE opracowało system oceny jakości placówek, oparty na surowych kryteriach, który stanowi narzędzie służące do weryfikacji działalności szkoły. Szkołom, które pozytywnie przeszły inspekcję, na 3 lata zostaje przyznany certyfikat jakości: Znak Jakości PASE.

Znak Jakości PASE już od 15 lat jest gwarancją solidności i profesjonalizmu szkoły językowej.

Szczegółowych informacji udziela:
Katarzyna Płaza
Kierownik Biura Zarządu PASE
tel. 022 226 39 69
e-mail: katarzyna.plaza@pase.pl

Anna Kowalewska
RPR Group
tel. 022 622 17 72
e-mail: a.kowalewska@rprgroup.com.pl

ostatnia zmiana: 2009-09-17
Komentarze
 
Polityka Prywatności