Języki chodzą trójkami

Strona www: www.pase.pl

"Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" – pisał przed pięciu wiekami Mikołaj Rej. Od kilku lat Komisja Europejska promuje nowy model edukacji językowej: 2+1, czyli język ojczysty i dwa obce. Dzisiaj, parafrazując Mistrza z Nagłowic, wypadałoby powiedzieć raczej: Polacy nie jeden, lecz trzy języki znają. Szkoły językowe PASE wychodzą naprzeciw europejskiej idei wielojęzyczności i oferują kursy w językach, o nauce których do niedawna można było tyko pomarzyć.

Angielski dla biznesu

Nie bez kozery najwięcej osób, zapisując się na kurs językowy, wybiera angielski. Odkąd stał się międzynarodowym językiem biznesu, jego znajomość nie jest już atutem, lecz standardem. Jak podają badania, co szósty człowiek na świecie mówi po angielsku, a eksperci przewidują, że liczba osób znających język Szekspira będzie szybko wzrastać.

Od początku istnienia naszej szkoły angielski cieszy się niezmiennie największym zainteresowaniem i stanowi około 90% prowadzonych kursów. Nasi studenci mają świadomość, że znajomość właśnie tego języka jest absolutną koniecznością – mówi Magdalena Rowecka z posiadającego znak jakości PASE Towarzystwa Edukacyjnego Sokrates.

Coraz częściej zamienia się jednak profil kursów. Nie jest to już nauka ogólna, bo takie umiejętności uczniowie z reguły posiadają, lecz kursy specjalistyczne, np. język biznesowy czy techniczny.

W niepamięć odeszły czasy, gdy biegłości w języku angielskim oczekiwano jedynie od kadry zarządzającej. Dzisiaj od kandydata na każde, nawet najniższe stanowisko wymaga się znajomości języka w stopniu komunikatywnym. Szczególnie jeśli jest to duża, międzynarodowa korporacja z filiami rozsianymi po całym świecie.

Język drugi- dla prestiżu

Sam angielski jednak już nie wystarcza.

Każdy kolejny język zwiększa szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Pomyślmy tylko, jeśli wszyscy kandydaci na dane stanowisko deklarują znajomość języka angielskiego, dobrze zadbać o coś, co nas wyróżni. Tym czynnikiem może być mało znany język obcy – mówi Katarzyna Płaza, Kierownik Biura Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, które – obok EAQUALS - przyznaje znak jakości, potwierdzający europejskie standardy nauczania.

Decyzja, jakiego jeszcze języka się uczyć, nie jest jednak łatwa.

Wciąż funkcjonują stereotypy: niemiecki – twardy, francuski – za trudny, a rosyjski – od dawna znienawidzony – wymienia Beata Mroczek, metodyk w rekomendowanej przez PASE Szkole Językowej LANG LTC.

Jak pokazują jednak statystyki, Polacy najczęściej – po angielskim - wybierają niemiecki, francuski i włoski, a ostatnio także hiszpański. Specjaliści w jednym są zgodni: nie ma języków nieprzydatnych, na których naukę szkoda czasu. Nawet jeśli będzie to jakiś egzotyczny język.

Pamiętajmy, że języków uczymy się przede wszystkim dla siebie. Czyż nie jest nam przyjemnie, gdy posiadana przez nas nietypowa umiejętność zaskakuje innych i pokazuje nas jako ludzi z pasją, którzy nie boją się iść pod prąd? – pyta Katarzyna Płaza z PASE.

Istnieją dowody na to, że umiejętność posługiwania się wieloma językami sprzyja kreatywności i uczy otwartości na inne kultury. A właśnie te cechy są szczególnie cenione przez pracodawców. Osoby wielojęzyczne mają świadomość, że różne kultury warunkują odmienne sposoby widzenia tego samego zagadnienia. Co więcej, potrafią tę wiedzę twórczo wykorzystać.

Jeśli chcemy nawiązywać relacje biznesowe z partnerami z Hiszpanii czy Francji, musimy poznać nie tylko ich język, ale także kulturę i sposób bycia. W ten sposób dostosujemy się do ich oczekiwań. Znajomość rodzimego języka naszego partnera daje nam też poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli negocjacje prowadzone są w języku angielskim, nie stracimy pewności siebie, gdy druga strona naraz zacznie porozumiewać się między sobą w ojczystym języku – mówi Beata Mroczek i dodaje: Nie ma chyba nic gorszego niż wrażenie, że siedzi się jak na tureckim kazaniu

Język na pieniądze zamienię

Znajomość języków obcych przekłada się na wysokość zarobków. Z przeprowadzanych od kilku lat badań statystycznych wynika, że osoby, które znają co najmniej trzy języki, zarabiają średnio dwa razy więcej niż te, które nie znają żadnego. Oczywiście wysokość zarobków w przeważającej mierze uzależniona jest od zajmowanego stanowiska, jednak już osoby zaczynające pracę, które swobodnie posługują się językiem obcym, mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe o co najmniej 13%. Zdecydowanie najwięcej, i to niezależnie od stażu pracy, zarabiają Ci, którzy mówią przynajmniej dwoma językami obcymi.

Jeśli ktoś zna kilka języków, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że otrzyma lukratywną posadę w Polsce lub poza jej granicami – mówi Beata Mroczek. Jednocześnie firmy, zatrudniając bardziej wykwalifikowanych pracowników, zwiększają swoje możliwości na rynku zbytu. Stawiając na jakość oferowanych usług, stają się bardziej konkurencyjne. Można zatem śmiało powiedzieć, że model 1+2 otwiera przed każdym nowe możliwości i nie jest to jedynie prosty rachunek matematyczny, gdzie 1+2=3.

 ***

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE
skupia profesjonalne szkoły językowe o wysokim standardzie i skuteczności nauczania.

Głównym celem Stowarzyszenia jest dbałość o jakość w nauczaniu języków obcych.

PASE opracowało system oceny jakości placówek, oparty na surowych kryteriach, który stanowi narzędzie służące do weryfikacji działalności szkoły. Szkołom, które pozytywnie przeszły inspekcję, na 3 lata zostaje przyznany certyfikat jakości: Znak Jakości PASE.

Znak Jakości PASE już od 15 lat jest gwarancją solidności i profesjonalizmu szkoły językowej.

Szczegółowych informacji udziela:
Katarzyna Płaza
Kierownik Biura Zarządu PASE
tel. 022 226 39 69
e-mail: katarzyna.plaza@pase.pl

Anna Kowalewska
RPR Group
tel. 022 622 17 72
e-mail: a.kowalewska@rprgroup.com.pl

ostatnia zmiana: 2009-09-29
Komentarze
 
Polityka Prywatności