Język obcy a samozadowolenie z poziomu wykształcenia

Czy jesteśmy zadowoleni ze swojej edukacji? Czy chcemy się doskonalić?

W Polsce stale wzrasta liczba osób, które nie są usatysfakcjonowane z osiągniętego poziomu wykształcenia, tak wynika z badań "Rola wykształcenia i zmiany w jej społecznym spostrzeganiu w latach 1993-2009" przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Według CBOS, aż 51 proc. Polaków nie jest zadowolonych ze swojego wykształcenia i odsetek ten rośnie, bo w 2004 r. podobną deklarację złożyło 44 proc. ankietowanych. Badania wskazują także, że prawie połowa Polaków (48 proc.) chce podwyższyć swoje kwalifikacje.

Podobne wyniki wykazują też badania "Szkolenia w Polsce. Era Profesjonalizacji" - zrealizowane w maju ubiegłego roku przez Ipsos. Według nich także prawie połowa Polaków (47 proc.) odczuwa potrzebę poszerzania kwalifikacji i umiejętności, podczas gdy w 2000 r. odsetek ten wynosił tylko 31 proc. Jak wynika z raportu, chcemy uczyć się głównie języków obcych (29 proc.). Z deklaracji uczestników badania wynika, że co czwarty Polak zamierza uczestniczyć na jakichś kursach lub szkoleniach.

Szkolenia językowe

TNS OBOP obliczył, że prawie jedna czwarta Polaków deklaruje, że obecnie uczy się lub w najbliższym czasie zamierza uczyć się języka obcego. Dlaczego? Z sondażu wynika, że istnieją trzy główne powody, dla których rozpoczynamy naukę lub doskonalimy już zdobyte umiejętności. Jedna trzecia osób kształcących się w tym zakresie chce w ten sposób zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Świadectwo, czy certyfikat stwierdzające zdobytą wiedzę to dodatkowy atut dla pracodawcy. Potwierdza to Tatiana Saternus, dyrektor metodyczny w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua.– Dla dużej grupy słuchaczy w naszej szkole celem kształcenia jest podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Głównym powodem podejmowania nauki jest zdobycie certyfikatu językowego. Co roku egzaminy zdaje około 30 proc. osób więcej. Uczący się wybierają jeden z sześciu certyfikatów najpopularniejszych na rynku, które dostępne są w naszej szkole. Od kilku lat obserwujemy stałe obniżanie się wieku osób przystępujących do egzaminów. Jeszcze niedawno licealiści zapisywali się na kursy na poziomie pre-intermediate. Dzisiaj większość słuchaczy w tym wieku przygotowuje się do First Certificate, czy nawet Advanced – twierdzi.

Kolejnym powodem nauki jest potrzeba znajomości języka podczas wyjazdów za granicę, choćby w celach turystycznych. Trzecim, równie istotnym, motywem jest spojrzenie na znajomość języka obcego jak na umiejętność, którą każdy powinien posiadać.

Więcej

ostatnia zmiana: 2010-01-12
Komentarze
 
Polityka Prywatności