Znajomość drugiego języka chroni mózg

Naukowcy chcą przeprowadzić zakrojone na szeroką skalę badania, w których sprawdzą wpływ dwujęzyczności na mózg.

Dwujęzyczność ma nie tylko tę zaletę, że znamy o jeden język więcej niż własny, ale również tę, że zdolność komunikowania się w dwóch językach zmusza nasz mózg do większej aktywności i utrzymuje go w dobrej formie do późnej starości.

Badacze z Bangor University w Walii chcą zbadać bliżej ten fenomen. W zaplanowanych badaniach weźmie udział 700 osób. Mają one kosztować około 880 tys. euro. Zbadane zostaną osoby anglojęzyczne i mówiące po walijsku, jak również osoby, które znają obydwa języki.


Są wskazówki na to, że dwujęzyczność chroni mózg przed skutkami starości. Ta zdolność "mogłaby stanowić ochronę przed uwarunkowaną wiekiem utratą pamięci" - przypuszcza dr Enlli Thomas.


Profesor Virginia Gathercole wyjaśnia, dlaczego zdolność porozumiewania się w dwóch językach i systemach kulturowych niesie ze sobą zalety nie tylko lingwistyczne. - Przetwarzanie języka jest jednym z najbardziej kompleksowych zadań, które stoją przed mózgiem. Zdolność mówienia, słuchania i myślenia na co dzień w dwóch językach poprawia także naszą koncentrację podczas wykonywania bardziej ogólnych zadań - mówi pani profesor.


Źródło: charaktery.eu


ostatnia zmiana: 2010-06-08
Komentarze
 
Polityka Prywatności