Język wpływa na sposób myślenia

Język, jakim posługują się ludzie może wpłynąć na ich sposób myślenia. Potwierdza to nowe badanie przeprowadzone wśród izraelskich Arabów, którzy biegle posługują się zarówno językiem arabskim, jak i hebrajskim.

Badanie odkryło, że pozytywne skojarzenia izraelskich Arabów z własnym narodem były słabsze, kiedy testy przeprowadzono w języku hebrajskim i silniejsze w języku arabskim.

Większość Arabów izraelskich w domu posługuje się arabskim, a naukę hebrajskiego zwykle rozpoczyna w szkole podstawowej. W badaniu wzięli udział izraelscy Arabowie, którzy biegle posługują się oboma językami. Byli to przede wszystkim studenci na hebrajsko-języcznych uniwersytetów. Naukowiec Shai Danziger z Ben-Gurion University i Robert Ward z Bangor University skorzystali z napięcia, jakie istnieje pomiędzy Arabami i Izraelczykami, w celu zaobserwowania, jakie są różnice w sposobie myślenia po arabsku i hebrajsku.

"Dwujęzyczni Arabowie postrzegali swój naród bardziej pozytywnie, kiedy posługiwali się językiem arabskim"- twierdzi Danziger.

Podczas badania przeprowadzono test komputerowy, Implicit Association Test, który jest często używany do badania stronniczości. Uczestnicy mieli za zadanie skategoryzować słowa migające na ekranie komputera, poprzez naciśnięcie jednego z dwóch przycisków, najszybciej jak to możliwe. Zadanie musiało być wykonane niemal automatyczne. Nie dawało czasu na jakiekolwiek przemyślenia. Sztuczka tkwi w tym, że trzeba sklasyfikować dwa typy słów, opisujące pozytywne i negatywne cechy. W tym przypadku sklasyfikować należało arabskie imiona, takie jak Ahmed, czy Samira i żydowskie, takie jak Avi, czy Ronen.

Na przykład musieli nacisnąć "M", kiedy zobaczyli arabskie imię lub słowo o pozytywnych konotacjach. Przycisk "X" natomiast służył do klasyfikacji zarówno żydowskich imion, jak i słów o znaczeniu pejoratywnym. Uczestnicy byli zdolni do szybszej klasyfikacji, kiedy "pozytywne" słowa były związane z arabskimi imionami tym samym znakiem, a "negatywne" z żydowskimi, niż gdy powiązania pomiędzy znakami a narodowością były odwrotne.

Test został przeprowadzony w dwóch językach, aby zobaczyć czy język, jakim się posługują wpływa na ich stronniczość. Izraelscy Arabowie generalnie łatwiej wiązali arabskie imiona z wyrazami o pozytywnym znaczeniu. Jednak zjawisko to było znacznie silniejsze, kiedy test był przeprowadzany w języku arabskim.

"Język, jakim się posługujemy może zmienić sposób, w jaki myślimy o innych ludziach"- powiedział Ward.

Wyniki badań zostały opublikowane w "Psychological Science", czasopiśmie Association for Psychological Science.

Źródło: PAP

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2010-07-14
Komentarze
 
Polityka Prywatności