Do Niemiec najchętniej jeżdżą na stypendia Erasmusa polscy studenci, a najliczniejszą grupę zagranicznych studentów w naszym kraju stanowią Niemcy.
Erasmus to program Unii Europejskiej, na którego realizację w latach 2007-2013 przeznaczono prawie 2,8 mld euro. Umożliwia on studentom realizację części studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej lub odbycie praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie. Dzięki stypendium, pokrywającym część kosztów utrzymania w innym kraju mają oni szansę poznać inne metody nauczania, doskonalić język obcy, a także zdobyć nowe umiejętności przydatne na rynku pracy.
Program Erasmus to również szansa rozwoju dla pracowników uczelni - w ramach programu realizowane są wyjazdy w celu prowadzenia zajęć lub wyjazdy szkoleniowe, w trakcie których nauczyciele i pracownicy uczelni mogą wymieniać się doświadczeniami z zagranicznymi partnerami i doskonalić swoje kompetencje.
"O wzmacnianiu dotychczasowej współpracy, nowych wyzwaniach i kierunkach rozwoju programu Erasmus w Polsce i Niemczech będą dyskutować uczestnicy międzynarodowego seminarium +New Challenges and New Ideas to Boost Polish - German Exchange in the Erasmus Programme+. (...) Konferencja została objęta patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Honorowymi gośćmi konferencji są m.in. ambasador Niemiec Rdiger Freiherr von Fritsch oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniew Marciniak" - poinformowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), pełniąca rolę Narodowej Agencji Programu "Uczenie się przez całe życie", do którego należy Erasmus.
W warszawskim spotkaniu bierze udział 30 przedstawicieli niemieckich uczelni, którzy będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami polskich uczelni, nawiązać kontakty i zaprezentować ofertę studiów w Niemczech. W ramach seminarium przedstawiciele niemieckich uczelni odwiedzą kilka szkół wyższych w Warszawie.
Z kolei w dniach 18-19 listopada w Berlinie odbędzie się "Konferencja jubileuszowa TEMPUS 20". Program Tempus, któremu będzie poświęcone spotkanie, to również program Unii Europejskiej, ale skierowany do krajów nie należących do Wspólnoty.
"Program Tempus wspiera reformę szkolnictwa wyższego w krajach sąsiadujących z Unią Europejską - w regionie Bałkanów Zachodnich, Europy Wschodniej i Azji Centralnej oraz Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Dzięki unijnym funduszom w ramach programu Tempus uczelnie z krajów partnerskich mają szansę ulepszać programy nauczania, wprowadzać nowe metody pracy, reformować systemy zarządzania oraz współpracować z uczelniami z zagranicy. Program służy poprawie jakości kształcenia, a także podnoszeniu kwalifikacji osób pracujących w sektorze szkolnictwa wyższego krajów korzystających z pomocy. Udział w programie sprzyja otwarciu się na świat sąsiadów Unii Europejskiej" - informuje FRSE.
Celem berlińskiej konferencji jest przedstawienie historii programu Tempus oraz dyskusja o jego wpływie na obecny kształt szkolnictwa wyższego w Polsce i Niemczech.
"W latach 1990 - 2000 na 580 realizowanych projektów wspólnych (Joint European Projects) w 280 partnerami polskich uczelni były uczelnie niemieckie. W latach 2004-2006 Polska realizowała w sumie 63 projekty, z czego 18 przy współpracy z uczelniami niemieckimi. W obecnie realizowanej edycji programu (Tempus IV) w 30 projektach udział biorą polskie uczelnie, a w 13 z nich partnerami są również uczelnie niemieckie" - informuje FRSE.
Źródło: PAP