Języki obce - łatwe i trudne

To, czy dany język jest dla nas łatwy do nauczenia czy trudny jest sprawą subiektywną i zależy od naszych osobistych odczuć, doświadczeń i preferencji. Jednakowoż istnieje kilka prawidłowości dotyczących tego zagadnienia. Najłatwiejsze do nauczenia są te języki obce, które w jakiś sposób przypominają nasz własny język.

W przypadku języka polskiego, najłatwiejszymi, bo najbardziej pokrewnymi mu językami będą języki słowiańskie, na przykład rosyjski. W języku rosyjskim wiele wyrazów ma podobne brzmienie i rdzeń podstawowy. Język rosyjski ma także podobną odmianę i budowę składni.

Najtrudniejsze w nauce języków obcych są różnice w budowaniu zdań. Samych słówek i zasad gramatycznych dość łatwo jest się nauczyć. Najtrudniejsze zatem do nauki będą te języki, w których szyk słów w zadaniu jest zupełnie inny niż w naszym. Trudnymi do nauki są też te języki, które mają zróżnicowany i rozbudowany system akcentów. Takim językiem jest na przykład język francuski.

Trudnymi językami są także te, które posiadają elementy w ogóle nie występujące w naszym rodzimym języku. Przykładam takiego elementu są na przykład rodzajniki w języku niemieckim. Najbardziej trudnymi do opanowania są te języki których zarówno pisownia, brzmienie, struktura gramatyczna, słowa jak i akcenty są zupełnie inne niż w naszym języku. Dlatego dość trudne do opanowania są języki chiński czy japoński.

Inną kategorie języków stanowią tak zwane języki martwe. Język łaciński jest o tyle trudny do nauczenia się, że nie ma miejsc, w których można by go po prostu posłuchać. Jak już tu wspomniano, do tego czy dany język jest dla nas trudny czy łatwy dołączają się nasze subiektywne przeżycia, doświadczenia i zdolności. Jeśli na przykład jako bardzo małe dzieci mieliśmy okazje do usłuchania się z językiem chińskim, dużo łatwiej nam przyjdzie nauczyć się go w przyszłości. Dany język może być dla nas dużo łatwiejszy do opanowania jeśli przeżywamy jakieś miłe emocje z nim związane.

Jeśli na przykład nasz daleki krewny, którego bardzo lubimy posługuje się językiem węgierskim, to język ten, choć obiektywnie bardzo trudny, nam będzie się kojarzył z czymś miłym i będziemy się go uczyli z większą przyjemnością, zaangażowaniem i pasję.

Łatwość lub trudność danego języka zależy w dużej mierze od tego kto i jak uczył nas danego języka do tej pory. Nauczyciel języków obcych potrafi nas oczarować i zachęcić do nauki ale może też obrzydzić nam dany język tak, że nie będziemy chcieli go słuchać, a tym bardziej uczyć się go do końca życia.

Źródło: pensjonatarka.pl

ostatnia zmiana: 2011-01-31
Komentarze
 
Polityka Prywatności