Młodzieżowe FCE

FCE, czyli popularny First, to jeden z najpopularniejszych egzaminów z języka angielskiego. Od tego roku dostępna jest także jego wersja młodzieżowa – tzw. FCE for Schools. Oferują ją m.in. polskie centra egzaminacyjne British Council.

Tym, którzy nauczają i uczą się języka angielskiego, egzamin FCE jest dobrze znany. Bardzo często definiuje on drogę nauki języka (wybór kursu, intensywność nauki etc.) i jest wyznacznikiem poziomu znajomości angielskiego pozwalającego na swobodną komunikację w tym języku. Dla wielu osób to także pierwszy poważny test tego rodzaju.

Nowa wersja dobrze znanego produktu
FCE for Schools to wersja młodzieżowa renomowanego egzaminu FCE. Od klasycznego FCE nie różni się niczym, jeśli chodzi o strukturę, ilość pytań, typ zadań egzaminacyjnych, czy ich kolejność. Różnica polega wyłącznie na rodzaju poruszanych zagadnień, które zostały dostosowane do doświadczeń nastolatków. Test bazuje zatem na tematyce pochodzącej z wykorzystywanych w szkołach podręczników do nauki angielskiego. „Dzięki temu 14-latek, który zapisał się na egzamin, nie będzie musiał zmierzyć się z listem motywacyjnym do hipotetycznego przyszłego pracodawcy” – wyjaśnia Agnieszka Malinowska z British Council. Jest to także duże ułatwienie dla uczniów, jak i ich nauczycieli, którzy przygotowują dla nich materiały pomocne w nauce języka. Decyzja o tyle trafna, że duża część gimnazjalistów przystępujących do egzaminów językowych, robi to z myślą o możliwości uzyskania dodatkowych punktów w czasie rekrutacji do szkół średnich. Wprowadzenie na rynek FCE for Schools jest zatem swoistą ulgą dla tych nastolatków, którym straszne wydawały się niektóre „dorosłe” zagadnienia egzaminu.

Demografia wg FCE
Co ciekawe, średnia wieku osób rejestrujących się na egzamin uległa znaczącej zmianie w przeciągu zaledwie ostatnich paru lat. „Z naszych obserwacji wynika, że z roku na rok do FCE przystępują coraz młodsze osoby – mówi Agnieszka Malinowska - O ile kiedyś byli to uczniowie klas maturalnych, studenci i osoby pracujące, o tyle teraz znaczną część kandydatów stanowi młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym.” Trend ten zapewne zauważył także właściciel i autor egzaminów z języka angielskiego, University of Cambridge ESOL, tworząc długo wyczekiwany produkt, jakim jest FCE for Schools.

Więcej o egzaminie, sposobie rejestracji oraz miejscach, gdzie można do niego przystąpić na stronie internetowej www.britishcouncil.pl.


ostatnia zmiana: 2011-03-01
Komentarze
 
Polityka Prywatności