Lepiej znać języki - dla własnego zdrowia

Jak podaje serwis "EurekAlert" pacjenci z barierami językowymi trafiają dwa razy później do szpitala.

Naukowcy z Beth Israel Medical Center oraz Long Island College Hospital w Nowym Jorku przebadali 210 pacjentów z czterech nowojorskich szpitali pod kątem znajomości języka angielskiego. Chodziło o osoby z zawałem serca, przy którym doszło do całkowitego zablokowania jednej z tętnic wieńcowych.

Podczas prowadzonych przez telefon wywiadów okazało się, że 34 pacjentów (16,2 proc.) nie mówiło po angielsku w ogóle. Z tego 65 procent stanowili mówiący po hiszpańsku, 6 - po rosyjsku, kolejne 6 - po chińsku, a pozostałe 23 proc. - mówiący innymi językami.

Pacjentom, którzy nie komunikowali się w języku angielskim, dostanie się do szpitala zabierało niemal dwa razy więcej czasu w porównaniu z tymi, którzy uważali swoją znajomość angielskiego za znośną lub dobrą. Efekt ten utrzymywał się także, gdy uwzględniono wiek, płeć, pochodzenie etniczne, stopień wykształcenia i współistniejące choroby.

Badacze podkreślają znaczenie edukacji społeczeństwa w zakresie słownictwa związanego z objawami chorób i rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego w obcym języku.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-05-16
Komentarze
Ostatnie:
16.05.2011 18:05
Dodał(a): ~Projekt Horyzont
Serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia, a być może (sys)tematycznej nauki słówek na mojej stronie
http://horyzontpkjo.blogspot.co
 
Polityka Prywatności