Znajdź nas na   

Nauka w trakcie wakacji procentuje

Lato to czas odpoczynku od szkolnych i akademickich obowiązków. Także dorośli oddają się wtedy myśleniu o wczasach i przyjemnym nicnierobieniu. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się wykorzystać ten okres produktywnie, rozwijając swoją wiedzę i umiejętności.

Okazuje się, że nauka podczas wakacji może przynieść liczne korzyści dla każdego z nas.
 
Nietrudno wskazać przyczyny popularności letniej nauki. Przede wszystkim, to świetna okazja, aby połączyć pożyteczne z tym, co lubimy – czasem zwyczajnie brakuje nam czasu by np. poćwiczyć języki obce. Czytać książki i ćwiczyć słownictwo można we własnym zakresie, jednak warto mieć na uwadze bogaty wachlarz możliwości, jaki czeka na wakacyjnego ucznia.

Podróżowanie sposobem na naukę
Najczęstszym powodem nauki języków obcych jest chęć wyjazdu za granicę. Brak znajomości angielskiego praktycznie uniemożliwia swobodne poruszanie się po odwiedzanym kraju i uzależnia turystów od przewodnika lub biura podróży. Tłumaczy to rosnące zainteresowanie kursami w sezonie wakacyjnym. Świetną okazją by się podszkolić jest także sam wyjazd.

,,Razem z żoną wybraliśmy się w najdalsze zakątki świata. Znajomość języka to nieoceniona wartość. Sądzę jednak, że zdolności komunikacyjne pod kątem takiej wyprawy można wypracować stosunkowo szybko” – komentuje Piotr Witkowski z EnglishForYou.pl, podróżnik i fotograf. - ,,Należy przy tym skupić się nie tylko na konkretnym zakresie słownictwa, ale także zapoznać z kulturą i obyczajami regionu planowanego wyjazdu.” 

Niektórzy uczą się, aby podróżować, inni zaś opuszczają kraj, aby się uczyć. Wakacje w szkołach językowych najchętniej spędza młodzież. Przeważnie łączą oni tradycyjne zwiedzanie z lekcjami w lokalnych szkołach językowych. Zajęcia dydaktyczne są urozmaicane oryginalnymi atrakcjami, np. jedna z hiszpańskich szkół kusi turystów dodatkowymi lekcjami surfowania, tańca, a nawet gotowania. Jak podaje agencja edukacyjna Language Abroad, na wakacje połączone z nauką języków obcych może pojechać nawet 40 tysięcy Polaków. Najchętniej wybierane przez nich państwa to USA, Hiszpania i Wielka Brytania, ale znajdują się również osoby gotowe wybrać się do Japonii.

E-learning dobry na urlop
Uczelnie wyższe oraz szkoły językowe mają na uwadze rosnącą rolę technologii w edukacji. Platformy umożliwiające odbywanie lekcji w czasie rzeczywistym w Internecie to rozwiązanie przystępne dla osób, które nie chcą być przywiązane do sali lekcyjnej. E-learning pozwala uczestniczyć w kursie bez względu na miejsce, w którym przebywamy – jedynym warunkiem jest połączenie z Internetem. Zainteresowania kursami wakacyjnymi jest duże, jednak często kończy się ono na ambitnych planach, ponieważ ludziom nie wystarcza determinacji by pojawiać się regularnie na letnich zajęciach.

E-learning wychodzi naprzeciw potrzebom osób, którym nie chce się przemierzać miasta specjalnie na lekcję albo wręcz przeciwnie – są cały czas w podróży, lecz nie chcą by stanęło to na przeszkodzie edukacji. Ma to odbicie w inicjatywach korzystających z nowoczesnych technologii. Przykładem takiego projektu jest program ,,Studiuj latem” zorganizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania Polish Open University, który umożliwia studia podczas wakacji w systemie e-learningowym.

Nauka przez Internet nie taka prosta
Co ciekawe, w tegorocznym badaniu uczniów ,,Students On Line” przeprowadzonym przez Międzynarodowy  Program Oceny Umiejętności Uczniów wypadliśmy bardzo słabo. Celem badania była diagnoza umiejętności korzystania z Internetu – polscy uczniowie znaleźli się na przedostatnim miejscu, wyprzedzając tylko Austriaków. Na przykład, w teście oceniającym rozumienie treści cyfrowych polscy studenci uzyskali zaledwie 464 punkty przy średniej 499. Dane te świadczą o tym, że e-learning wciąż może uchodzić za  innowację na naszym rynku, niewątpliwie jednak należy spodziewać się dynamicznego rozwoju zarówno możliwości wirtualnej nauki jak i umiejętności młodych Internautów.

Obfitość wakacyjnych kursów
Często powrót z wakacyjnej rzeczywistości bywa bolesny. Zapominamy o podstawowych zasadach i informacjach. Potrzebujemy czasu na powrót do poziomu i systematyczności z ostatniego semestru. Jest to szczególnie widoczne na przykładzie języków obcych, ponieważ niećwiczony język prowadzi do szybkiego regresu. Z tego powodu, kontynuowanie nauki mimo wakacji okazuje się niezwykle wartościowe. Dobry, letni kurs powinien być dostosowany do stanu wiedzy ucznia, a nie na odwrót. Powtórka z obszaru gramatyki, w którym najsłabiej czuje się uczestnik zajęć pozwoli solidnie przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego lub akademickiego. 

W poszukiwaniu odpowiedniego kursu na wakacje warto także zwrócić uwagę na metodykę programu nauki. Aktualnie oferta większości szkół prezentuje się bardzo podobnie, więc potencjalni słuchacze rozglądają się za czymś nowym i efektywnym. Ogromną sympatię zdobywa system dualny stosowany przez jedną z warszawskich szkół. Uczestnik kursu w systemie dualnym rozwija swoje umiejętności nie tylko pod okiem polskiego lektora, ale również native speaker’a. 

,,Z polskim nauczycielem łatwiej jest uporządkować i utrwalić poprawną gramatykę” – komentuje Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły EnglishForYou.pl. - ,,Tymczasem, rozmowa z wykwalifikowaną osobą pochodzącą z kraju anglojęzycznego jest najlepszym sposobem na przełamanie barier w mówieniu.”

Korzyści z letniej edukacji
Nauka w okresie letnim pozwala utrzymać umysł na wysokich obrotach. Czas spędzony na wakacyjnych kursach procentuje pozyskaniem większej wiedzy i umiejętności oraz ułatwia wejście w tryb regularnych zajęć jesienią. To także dobry pomysł na przygotowanie się do zagranicznego urlopu – opanowanie odpowiedniego słownictwa i zachowania w typowych sytuacjach może okazać się niezwykle pomocne podczas dalekiego wyjazdu. Wakacje zaczynamy coraz częściej postrzegać jako idealny czas na samodoskonalenie.
Materiał przygotowany przez www.EnglishForYou.pl
 

ostatnia zmiana: 2011-07-13
Komentarze
 
Polityka Prywatności