Przede wszystkim uwierz w siebie

Tylko 5% ludzi ma wybitne zdolności językowe; 5% to antytalenty; reszta to osoby przeciętne, które są w stanie nauczyć się dowolnej liczby języków. Dotyczy to ludzi w wieku od lat siedmiu do osiemdziesięciu lub więcej. Nie nastawiaj się z góry na porażkę, bo to blokuje cię psychicznie.

Pracuj systematycznie - codzienna, 20 minutowa nauka jest lepsza, niż cztery godziny raz w tygodniu. Język jest jak gimnastyka lub prowadzenie auta: postęp jest wynikiem ćwiczeń. Jeśli nie stać Cię choćby na 20 minut codziennie, nie zaczynaj. Nie warto się oszukiwać.

Trenuj swoją pamięć - ucz się na pamięć słówek, zdań, wierszyków, powiedzeń, cytatów, tekstów. W ten sposób magazynujesz w umyśle gotowe kawałki układanki, które po jakimś czasie złożą się w całość - szybciej niż myślisz.

Naśladuj - warto poświęcać czas i wysiłek na odtwarzanie: powtarzanie za kasetą, odgrywanie gotowych dialogów, przepisywanie całych zdań i tekstów. W ten sposób rozciągasz sobie pamięć językową i "wklepujesz" do umysłu gramatykę praktyczną.

Nie martw się wymową - zwłaszcza, jeśli nie masz zdolności w tym kierunku. Od wymowy ważniejsze jest słownictwo. Większość ludzi nawet dobrze znających język obcy mówi z wyraźnym cudzoziemskim akcentem, co nikomu nie przeszkadza, a czasem pomaga - cudzoziemcowi wybacza się pomyłki i niezręczności.

Stosuj "mówienie wirtualne"- wyobraź sobie, co powiedziałbyś w różnych sytuacjach. Jeśli masz okazję, nawiąż korespondencję w obcym języku.

Nie przejmuj się błędami - większość z nich sama znika w miarę, jak robisz postępy.

Czytaj - im lepiej znasz język, tym większa rola słowa pisanego. Do płynnego mówienia wystarczy ok. 1500 słów - do czytania książek lub prasy nie mniej niż 4500.

Gdy poznasz podstawy, sprawdź się jako tłumacz: najpierw tłumaczysz na polski kilka zdań z języka obcego, a po dwu - trzech dniach swoje tłumaczenie z powrotem przekładasz na język obcy. Sprawdzasz swoje tłumaczenie z oryginałem i poprawiasz błędy. Po kilku miesiącach codziennego wykonywania takich ćwiczeń zauważysz, jak dużego postępu dokonałeś.

Nie zniechęcaj się, jeśli wydaje ci się, że drepczesz w miejscu - od poziomu średniozaawansowanego postęp dokonuje się skokami. Pracuj systematycznie- spokojnie czekając, aż czas zrobi swoje.

Źródło: www.zso6.kielce.edu.pl

ostatnia zmiana: 2011-08-24
Komentarze
 
Polityka Prywatności