Blokada językowa

Rozumiesz doskonale język, którego się uczysz, potrafisz swobodnie czytać i pisać, a także rozmawiać pisemnie na czatach i za pomocą komunikatorów, ale masz problem, bo nie przez gardło nie przechodzi ci mówienie w tym języku? Masz blokadę językową, która dotyka wielu ludzi. Nie martw się. Można ją przełamać.

Boisz się, że jeśli coś powiesz z błędami, to zostaniesz źle oceniony. Nie jest to prawdą. W nauce języków obcych, tak jak w nauce każdego języka, również polskiego, najważniejsze jest, by spełnić funkcję komunikatywną.

Ważne jest to, że przekażesz informację, a nie w jaki sposób to zrobisz. To drugoplanowy fakt. Odbiorca twojego komunikatu chce Cię po prostu zrozumieć i liczy się dla niego to, co chcesz mu przekazać, a nie to, w jaki sposób mu tę wiadomość przekażesz. Mów spontanicznie.

Jeśli przestajesz się wcześniej zastanawiać nad tym, co mówisz i zaczynasz po prostu mówić, pójdzie ci znacznie łatwiej i będziesz się mniej stresować. Weź jako przykład język polski, Twój język – gdy mówisz, to nie układasz sobie wcześniej w głowie tego, co powiesz, po prostu mówisz, czasem przypomina to swoisty strumień świadomości, mówisz i mówisz. 

I nie sprawia Ci to problemu, bo dobrze wiesz, że znasz język. I tak na pewno jest w przypadku języka, który znasz, a nie potrafisz się nim posługiwać w praktyce, słownie.

Źródło: obce-jezyki.pl

ostatnia zmiana: 2011-09-02
Komentarze
 
Polityka Prywatności