Mieszkańcy UE a znajomość języków obcych

Język niemiecki jest ojczystym dla około 90 milionów mieszkańców Unii Europejskiej. Angielski, francuski i włoski jest językiem ojczystym dla około 60 milionów mieszkańców każdy.

Pierwszy raport na temat znajomości języków wśród państw członkowskich został przygotowany w 2000 roku przez centrum badań opinii publicznej Eurobarometer. W badaniu uczestniczyły osoby w wieku 15 i więcej lat.

24% mieszkańców Unii Europejskiej posługiwała się niemieckim jako ojczystym, a 8% jako obcym. Najczęściej używanym językiem był oczywiście język angielski. 16% posługiwało się nim jako ojczystym, a 31% jako obcym.

Trzeci w kolejności, język francuski był używany jako ojczysty przez 16% mieszkańców Unii, a jako obcy przez 12%.

Wśród mieszkańców wspólnoty to właśnie te trzy języki: angielski, francuski i niemiecki były najczęściej wskazywane, jako te, których się uczą.

Najwięcej osób znających język angielski stwierdzono w Szwecji, Holandii i Danii - około 80%.

Pierwszego języka obcego większość Europejczyków nauczyła się w szkole średniej - aż 59%. Pozostali na wakacjach za granicą, na kursach, w szkole podstawowej lub w rodzinie.

Kolejne badania przeprowadzono w 2005 roku. Ich wyniki były zupełnie inne - ze względu na rozszerzenie grupy badanych narodowości z 15 do 25.

Istotną zmianą było pojawienie się języka rosyjskiego - jako ojczysty jedynie 1%, natomiast jako obcy aż 5%.

Dodatkowo wprowadzono także trójstopniową skalę znajomości języka obcego: znajomość bardzo dobra, dobra i podstawowa. Jedna czwarta respondentów oceniła bardzo dobrze swoją znajomość języka hiszpańskiego i prawie tyle samo oceniło swoją znajomość języka angielskiego.

Źródło: "Znajomość języków obcych i ich nauczanie w państwach Unii Europejskiej" Anna Zygierewicz

ostatnia zmiana: 2011-09-06
Komentarze
 
Polityka Prywatności