Ucz się „gotowców”

Strona www: eskk.pl/

Nie istnieją uniwersalne, najlepsze i we wszystkich wypadkach równie skuteczne metody i narzędzia do nauki języka obcego. Słuchowiec ma tę zdolność, że w taki sposób szybciej zapamiętuje nowe słowa i frazy. Wzrokowiec powinien jak najwięcej pracować z materiałami wizualnymi, a kinestetyk musi dotknąć, poruszać się – wtedy osiąga lepsze efekty. Pojawiają się jednak takie narzędzia, które znakomicie sprawdzają się w każdym z tych przypadków. Jak się uczyć języków obcych? Doradzają specjaliści ESKK!

„W coraz większej liczbie zagranicznych szkół, z którymi współpracujemy, lekcje prowadzone są z tzw. tablicami SMART.” – mówi Natalia Kuryłło, dyrektor ESKK travel. „Są to tablice interaktywne, z których mogą korzystać wszyscy, niezależnie od dominującego kanału percepcji. Ich ogromną zaletą jest właśnie interaktywność, która znacznie podnosi skuteczność nauki.” Tablice SMART to jednak nowość, choć zaczynają pojawiać się także w polskich szkołach. Co jednak zrobić, jeśli uczymy się samodzielnie, a tak jest przecież zawsze w przypadku nauki języka obcego? Trzeba sobie stworzyć taki „interaktywny mechanizm” powtórek. W jaki sposób?

Po przerobieniu partii materiału trzeba po prostu wyznaczyć sobie zadanie i je wykonać. W zadaniu tym musisz postarać się wykorzystać słówka, konstrukcje i zwroty, których się uczyłeś. Jeśli lekcja dotyczyła słownictwa związanego z zakupami, gdy masz taką możliwość – idź do sklepu i przeprowadź odpowiedni dialog. Bo najlepsze efekty – i na to obecnie kładzie się duży nacisk – daje nauka w kontekście. Chodzi o to, by uczyć się z gotowych tekstów, np. prasowych albo prawdziwych, z życia wziętych dialogów i scenek. Dzięki temu zapamiętujemy „gotowce” – słowa i frazy wykorzystywane w takiej sytuacji czy przy okazji poruszania takiego tematu. Co ważne, im ten kontekst bliższy jest naszym zainteresowaniom, tym łatwiej zapamiętamy słowa i zwroty.

Nauka w kontekście jest kluczem do sukcesu w przyswajaniu słówek i konstrukcji gramatycznych. Nie chodzi o to, aby dokładnie znać znaczenie każdego pojawiającego się słówka. O wiele ważniejsze jest nauczenie się wyłapywania sensu zdań. Kiedy już się tego nauczymy, możemy notować nowe słowa, sprawdzać ich znaczenie itp. Najważniejsze, aby poznawać je w kontekście.

Kontekstem jest też grupowanie tematyczne. Niby nic, niby kontekst mało spektakularny, ale lista słówek z kategorii „warzywa” wchodzi do głowy o wiele łatwiej niż totalny miszmasz. Wiele osób uczy się więc słówek ze słowników tematycznych. Twierdzą, ze łatwiej wówczas na przykład ułożyć historyjkę (zapamiętywanie za pomocą skojarzeń).

Niezależnie od sposobów nauki ważne jest, aby się nie spinać i nie blokować. Szukać okazji do rozmowy, twórczo podchodzić do nauki i cieszyć się nawet z niewielkich postępów. Najważniejsze jest, żeby pozwolić sobie na naukę we własnym tempie. Każdy z nas jest inny, ma za sobą inne doświadczenia oraz inne cele, dla których podejmuje naukę. Jedni chcą po prostu nauczyć się porozumiewać, innym znajomość języka, ale bardziej w zakresie czytania i pisania, jest potrzebna w pracy, z kolei dla jeszcze innych ważne jest, aby nie tylko nabrać biegłości, ale również nauczyć się mówić z poprawnym akcentem.

Jak sprawdzić swoje umiejętności? Nie ma lepszego sposobu, niż ich zweryfikowanie na żywo. Ważne, aby się nie wstydzić. Nikt od nas nie oczekuje, że będziemy od razu mówić biegle w danym języku, że nie będziemy robić błędów i mówić z niezauważalnym dla tubylców akcentem. Ważne, aby się porozumiewać, reszta przyjdzie z czasem. No, chyba, że jesteś aktorem i chcesz zaistnieć np. w Hollywood – wówczas opanowanie amerykańskiego akcentu jest sprawą priorytetową. :)

ostatnia zmiana: 2011-09-28
Komentarze
 
Polityka Prywatności