Skuteczna nauka języka obcego

Jest kilka metod nauki języka obcego, które sprawią że nauka stanie się rzeczywiście przyjemna, a na dodatek da konkretne efekty.

1. Nie ucz się na pamięć! Jak najwięcej zrozumienia, jak najmniej pamięciówki. Materiał wyuczony "na pamięć" jest dużo bardziej ulotny od informacji przyswojonych poprzez jego zrozumienie. Rozumując, angażujesz głębsze pokłady swojego umysłu; powinieneś więc myśleć, kojarzyć, analizować, porównywać.

Ucząc się zwrotów, czy czasów, odnoś ich używanie do konkretnych sytuacji, stworzonych w Twojej wyobraźni. Dzięki temu, jeśli będziesz chciał sobie coś przypomnieć, najpierw w Twojej wyobraźni pojawi się dana sytuacja, a to pozwoli Ci przypomnieć sobie jakiś zwrot, czy pożądaną informację.

2. Korzystaj z różnych metod nauki. Masz jakiś swój sposób na wyuczenie się słówek? Bardzo dobrze! Ale nie ograniczaj się tylko do niego, bo po pewnym czasie Ci się znudzi i przestanie działać.

Wymyślaj sobie nowe metody nauki - oglądaj obcojęzyczną telewizję, czytaj czasopisma, tłumacz piosenki, pisz listy, przeglądaj strony obcojęzyczne w internecie, rozmawiaj ze sobą w myślach w obcym języku... No i to tyle, jeśli chodzi o nasze pomysły.

3. Samo nie przyjdzie. Jakaś szkoła reklamuje wykorzystywaną przez siebie, superskuteczną metodę nauki? Pamiętaj jednak, że nic samo nie przyjdzie, nie wystarczy, że "zapłacisz i masz". Każdej metodzie trzeba poświęcić swój czas, być odpowiednio umotywowanym do nauki i poświęcić trochę wysiłku.

4. Motywacja. Nauka języków bez motywacji jest bardzo trudna i nużąca. Po co Ci motywacja?

Uświadom sobie po co się uczysz, do czego Ci to potrzebne. Każdy powinien mieć jakiś powód. Obierz sobie cel, coś postanów - byleby to było dość trwałe postanowienie. Nie na darmo mówi się: chcieć, to móc. Bo chcieć, to łatwiej się uczyć, a jak coś łatwiej przychodzi, to od razu staje się osiągalne.

Nastawiając się pozytywnie do nauki, łatwiej Ci będzie wszystko przychodziło i szybciej zauważysz efekty. To da Ci motywację, a wtedy znowu łatwiej będziesz wszystko przyswajał. Wtedy zauważysz efekty, a to da Ci motywację... Dobra, starczy. Zrozumiałeś.

5. Skończyłeś właśnie intensywny kurs języka i boisz się, że wszystko zapomnisz, a nie masz czasu i ochoty na ślęczenie nad książką i mozolne powtarzanie materiału? Nie jest tak źle. Jeśli umiesz już język na tyle, żeby np. z pewną swobodą czytać obcojęzyczne czasopisma lub oglądać telewizję, to bardzo dobrze.

Czytając i słuchając, nie tylko uczysz się języka, ale właśnie powtarzasz, a jest to chyba dużo łatwiejsza forma usystematyzowania wiadomości, prawda?

6. Najbardziej efektywna jest nauka systematyczna. Nauka innych przedmiotów nie wymaga aż takiej konsekwencji - zagadnienia można łatwiej nadrobić, zapełnić pewne luki, douczyć się niektórych tematów. Natomiast jeśli nie uczysz się systematycznie języka, zapominanie materiału jest tu najbardziej dotkliwe i męczące.

Systematyka, to jednak nie tylko przypominanie sobie słówek z zeszytu, choć taka jest zawsze pierwsza faza nauki. Systematyczna nauka, to powtarzanie języka podczas regularnie oglądanych obcojęzycznych programów telewizyjnych, pisania listów, czy rozmawiania. W przypadku języka trzeba przecież pamiętać wszystko - i to czego się uczyłeś dwa lata temu i to z zeszłego tygodnia. A nie da rady przypomnieć sobie materiału po dłuższej przerwie "na szybko", wykuć się znowu na pamięć, bo po prostu jest tego za dużo.

Systematycznie używając języka, powtarzasz materiał, a nauczone raz zasady, czy słówka "wchodzą w krew". Wtedy nie musisz już ich sobie przypominać, bo czytając, czy rozmawiając regularnie w obcym języku wybrane zwroty wchodzą do Twojego słownictwa tak samo jak nowe słowa w języku ojczystym.

Źródło: nauka-jezykow.pl


ostatnia zmiana: 2012-01-20
Komentarze
 
Polityka Prywatności