Zdobądź certyfikat z języka szwedzkiego

Obecnie znajomość chociaż jednego języka obcego w stopniu zaawansowanym jest obowiązkiem. Co jednak należy zrobić, by posiadać potwierdzenie naszej znajomości języka szwedzkiego?

Informacje ogólne

Certyfikat językowy jest zaświadczeniem o znajomości danego języka obcego na określonym poziomie. Otrzymujemy go po pozytywnym wyniku wymaganego egzaminu. Ów certyfikat, noszący oficjalną nazwę European Language Certificate, jest wydawany przez instytucję należącą do International Certificate Conference. Wydaje ona certyfikaty z 10 języków, na najniższym poziomie A2. Tymi językami są angielski, duński, francuski, hiszpański, japoński, niederlandzki, niemiecki, portugalski, rosyjski, włoski oraz szwedzki. Możliwości zdobycia certyfikatu na wyższym poziomie ogranicza się już tylko do kilku języków. W przypadku języka szwedzkiego takim egzaminem jest SWEDEX.

SWEDEX

Za tą nazwą kryje się międzynarodowy egzamin certyfikacyjny z języka szwedzkiego. Można przystąpić do niego na dwóch poziomach: najniższym, czyli A2, oraz wyższym, czyli B1. Najbardziej przydatny jest osobom pragnącym pracować we Szwecji, bądź w szwedzkiej firmie w Polsce. Sam egzamin składa się z dwóch części: ustnej oraz pisemnej.

Przebieg egzaminu

Na poziomie A2, jak i B1 w skład części pisemnej wchodzi rozumienie tekstu czytanego, słownictwo i gramatyka, rozumienie ze słuchu oraz pisanie listu prywatnego. W części ustnej osoby, które zdają egzamin na poziomie A2 podchodzą indywidualnie, zaś na poziomie B1, w parach. Część ta, podobnie jak pisemna, przebiega w kilku etapach. Na poziomie A2 należy przedstawić krótką prezentację siebie, opisać obrazek, porozmawiać z egzaminatorami na jego temat oraz stworzyć pytania do kolejnego obrazka. Całości nie wykracza poza 10 minut. Na poziomie B1 poprzeczka jest już wyżej podniesiona, bowiem należy przeprowadzić dyskusję na jeden z trzech wybranych tematów. Jednak by było trudniej, jedna osoba z pary jest "za", a druga "przeciw".

Egzaminowani mają 15 minut, by przygotować się do niej. Druga część egzaminu ustnego polega na proponowaniu, określonej czynności, bądź przedmiotu. Podobnie jak w pierwszej części jedna osoba jest za akceptacją pomysłu, druga za jego odrzuceniem . Czas tych dwóch rozmów to ok. 15 minut. By uzyskać certyfikat należy zdobyć minimum 60% punktów z części pisemnej, oraz minimum 60% z części ustnej, zaś na jego wydanie trzeba czekać 2 miesiące. Do takiego egzaminu można podchodzić w wybranych szkołach językowych oraz uczelniach wyższych o profilu językowym. Koszt takiego egzaminu na poziomie A2 to ok. 500 złotych, zaś na poziomie B1 ponad 600 złotych.

Źródło: twojaeuropa.pl

ostatnia zmiana: 2012-02-22
Komentarze
 
Polityka Prywatności