Najważniejsze języki obce w 2016

Languages

Początek nowego roku to najczęstszy moment, w którym podejmujemy decyzję o nauce języka obcego. Czasem jest to pierwszy język obcy, często drugi i kolejny. Warto orientować się jakie języki obce są w danym roku na topie. Nie zawsze kierujemy się modą, zwłaszcza gdy mamy własne powody czy to prywatne czy zawodowe. Od kilku lat liderem rankingu najbardziej popularnych, najchętniej wybieranych, cenionych, przydatnych języków jest angielski. Za to drugie i trzecie miejsce nie jest już tak oczywiste i jednoznaczne.

Poszczególne języki europejskie co roku zamieniają się miejscami jednak top 5 języków zwykle jest to samo z drobnymi odchyleniami. Poza językiem angielskim są to niemiecki, francuski, hiszpański, a także rosyjski. Co pewien czas miejsce któregoś z wymienionych zajmuje włoski, czy holenderski, szwedzki. Jest to związane głównie z rozwojem handlu i rynku pracy, imigracji. Na portalu Newsweek warto zobaczyć bardzo ciekawą infografikę - 12 najważniejszych języków świata.

Czołowe miejsce wśród najważniejszych języków obcych na świecie, nie tylko w Europie zajmuje angielski. Trudno ocenić, czy i kiedy ewentualnie którykolwiek z pozostałych języków zdegraduje angielski do niższej pozycji. Faktem jest iż obserwuje się postępującą popularność języków narodowych, wręcz niszowych, jednakże ruchy te wciąż nie są na tyle silne by zrezygnować z angielskiego, który jest po prostu wygodny. Łatwość nauki języka angielskiego to dodatkowy atut. Powodem wysokiej i stabilnej pozycji są też warunkowania historyczne. Mimo iż wielu z nas wydaje się, iż angielski wypłynął wraz z internetem to wcale tak nie jest. Język angielki od wielu wieków był językiem międzynarodowym, początkowo z racji kupiectwa, z czasem rewolucji przemysłowej, a dalej z uwagi na kolonie brytyjskie i rozwój Ameryki, która przyjęła angielski za swój język podstawowy, urzędowy. Obecnie trendy do nauki angielskiego podsycane są poprzez globalizację, amerykanizację jak i możliwość komunikacji zdalnej przez internet – podaje organizator zagranicznych wyjazdów językowych Sprachcaffe

  1. Angielski stał się elementarną umiejętnością, przynajmniej wśród Europejczyków. Od najmłodszych lat uczymy się właśnie angielskiego i coraz mniej można ć osób, które nie władają angielskim co najmniej na poziomie podstawowym, komunikatywnym. Wpływ na taką sytuację mają rozmaite technologie których nazewnictwo operuje angielskim, również marki, produkty, zjawiska nazywane z angielskiego prowadzą do konieczności orientacji w znaczeniu słów jakie na co dzień używamy. Implementacja angielskiego w nauce praktycznie każdej dziedziny także nie jest bez znaczenia. O wartości języka angielskiego wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek wyjeżdżali zagranicę czy to zarobkowo czy turystycznie. Znając angielski możemy liczyć na swobodną obsługę w hotelu, na lotnisku, dworcu, czy w atrakcjach turystycznych. Zdecydowana większość zabytków, muzeów posiada przewodników w języku angielskim, foldery informacyjne i materiały po angielsku, o co trudno w innych językach. Również wyjeżdżając zawodowo czy to na studia, do szkoły czy do pracy zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pracę znając angielski. Podejmując się edukacji na międzynarodowej uczelni warto znać angielski, który nie rzadko jest wymogiem koniecznym. W języku angielskim zyskujemy dostęp do szerokiej wiedzy z całego świata, wyników badań, publikacji itp. tym samym angielski to drzwi do wielkiego świata, wiedzy, możliwości. Również an polskim rynku pracy pracodawcy poszukują osób ze znajomością angielskiego, głównie z powodu kontaktów z zagranicznymi partnerami biznesowymi, klientami zza granicy, konieczności dokształcania się na szkoleniach i materiałach w języku angielskim.

Znając angielski możemy być zarówno managerem firmy, jak i kelnerem. Praktycznie w każdym zawodzie angielski zwielokrotnia nasze szanse na zatrudnienie jak i wpływa na wyższe zarobki. Statystycznie osoby znające co najmniej jeden język obcy, czytaj angielski mogą liczyć na wynagrodzenie większe o dziesięć procent od tych którzy angielskiego nie znają. Ich zarobki wzrastają jeszcze bardziej kiedy poza angielskim znają inny język obcy lub kilka. By uczyć się angielskiego nie musimy poświęcać mu wiele czasu. Korzystając z internetu z łatwością możemy uczestniczyć w e-kursie, pobrać materiały edukacyjne na własny komputer, jak i aplikacje mobilne wspierające naukę. Jeśli wolimy uczyć się z nauczycielem mamy do wyboru kursy w szkołach językowych, zwykle grupowe, mniej lub bardziej liczne jak i korepetycje indywidualne, konwersacje z native speakerami tak stacjonarnie jak i zdalnie przez Skype. Dostęp do edukacji z języka angielskiego jest stosunkowo łatwy. Jego popularność zapewnia duża podaż pod względem kursów, podręczników a także korepetytorów. Coraz częściej angielski to za mało. Są bowiem pewne regiony świata, gdzie angielski nie jest w takim poważaniu jak w Europie, ani też nie jest językiem urzędowym jak ma to miejsce w USA czy Kanadzie, Australii.

  1. Pod względem popularności języka na świecie drugie miejsce zajmuje hiszpański. Mówią nim setki milionów ludzi dla których jest to język ojczysty, dodatkowo kolejne dziesiątki milionów ludzi włada hiszpańskim jako językiem obcym. To język bardzo ważny z punktu widzenia handlu. W Europie hiszpański popularny jest głównie w krajach żeglownych jak Portugalia, Wielka Brytania i Irlandia. Znając hiszpański mamy szansę podjąć współpracę międzynarodową nie tylko z Hiszpanami ale także z krajami Ameryki Łacińskiej, Południowej. Wzrost zainteresowania turystyką do Meksyku i okolicznych krajów również wpłynął na wzrost zainteresowania hiszpańskim. Turystyka po krajach latynoamerykańskich przyczyniła się natomiast do promocji specjałów kulinarnych kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej a także do wzbudzenia wśród turystów potrzeby zabawy w stylu latynoskim. Odżyły tańce latynoamerykańskie a tym samym moda na hiszpańskie tango opanowała szkoły tańca. Wraz z ożywieniem wokół rozrywki hiszpańskiego pochodzenia wokół hobby związanym z gotowaniem, tańcem, zabawą również język hiszpański zyskał. Na polskim rynku hiszpański jest mało popularny jednak wiele firm hiszpańskich rozwijających się w Polsce poszukuje pracowników właśnie ze znajomością hiszpańskiego. Jest to z pewnością jeden z powodów dla których uczymy się hiszpańskiego. Wykorzystując fakt, iż niewiele osób zna hiszpański możemy dyktować warunki zatrudnienia w tym finansowe. Nie jest to typowy język więc jego wartość jest znacznie wyższa niżeli znajomość angielskiego którym wszyscy władają czy niemieckiego, który większość Polaków zna. W przypadku hiszpańskiego zarobki można zwiększyć nawet o jedną czwartą a prace wybierać. W branży budowlanej, a także przemyśle motoryzacyjnym, bankowości, ubezpieczeniach hiszpański odgrywa duża rolę, podobnie w logistyce i obsłudze klienta. Wybór stanowisk, zawodów jest całkiem spory. Najczęściej dla Polaków hiszpański jest językiem kolejnym po angielskim czy niemieckim. Z uwagi na łatwość przyswojenia hiszpańskiego równolegle z innymi językami romańskimi wiele osób władających włoskim, francuskim uczy się także hiszpańskiego. Całe mnóstwo osób uczy się hiszpańskiego wyłącznie dla własnej satysfakcji,z ciekawości i dla rozrywki. Melodia tego języka urzeka, wystarczy obejrzeć telenowelę brazylijską by zakochać się w brzmieniu tego języka. Języka hiszpańskiego uczy większość szkół językowych w kraju, nie jest też trudno znaleźć korepetytora hiszpańskiego, zwłaszcza w sieci, co w ostatnich latach zaczyna być popularna praktyką.

  1. Konkurentem hiszpańskiego jest francuski. Od lat język popularny w wyższych sferach, język dyplomatów i arystokratów. Mimo iż w Europie językiem polityków jest angielski i po części niemiecki to na świecie od lat liderem rozmów dyplomatycznych polityków był i nadal jest francuski. Zajmując wysokie stanowisko, mając stosowny status społeczny nie wypada nie znać francuskiego. Język francuski to również język sztuki i wszystkich artystów. Już po samym żargonie malarzy, projektantów mody, architektów można poznać wpływ francuskiego. To sfera, której mimo wszystko nie zdobył angielski. Mowa francuska obecna jets poza Francją w bardzo wielu miejscach na świecie, pozycja francuskiego jest szanowana i w wielu obiektach o międzynarodowym znaczeniu znajdują się tłumaczenia nie tylko na język angielski ale również na francuski, czego nie można powiedzieć o hiszpańskim. W Polsce język francuski nie jest zbyt popularny, aczkolwiek trend ten się zmienia na korzyść francuskiego. Głównie za sprawą rosnącej imigracji zarobkowej jak i współpracy wielu polskich przedsiębiorców z firmami z Francji. Język francuski podnosi nasze kwalifikacje i poszerza możliwości poszukiwania zatrudnienia. Nauka francuskiego możliwa jest w wielu szkołach językowych, chociaż mniej spotykana w szkołach publicznych jako język obcy czy też wykładowy, jak bywa to z językiem angielskim czy niemiecki. Francuskiego możemy uczyć się z filmów, piosenek, internetu, mediów a także poprzez korepetycje online, kursy zagraniczne, wyjazdowe i na wiele innych sposobów. Dzięki internetowi dostęp do francuskiego i możliwości zanurzenia siew języku jest zdecydowanie więcej.

  1. Zdecydowanie o mniejszym znaczeniu na świecie jest język rosyjski, który dla Polaków jest ważny z uwagi na warunki geopolityczne. Również w światowej gospodarce Rosja jest poważnym partnerem. Ożywienie gospodarcze sprzed kilku lat sprawiło, iż w szczególności rok 2014 był rokiem wzrostu zainteresowania językiem rosyjskim. Wówczas także ukraiński odnotował znaczny wzrost. Wraz z polityką restrykcyjną wobec Rosji, konfliktem zbrojnym na Ukrainie przedsiębiorcy wycofali się ze współpracy z Rosjanami a tym samym język rosyjski poniekąd w drodze represji i manifesty anty rosyjskiego stracił na znaczeniu. Warto jednak podkreślić iż handel ze wschodem zawsze dla Polski był ważnym elementem gospodarki i język rosyjski warto znać z samego powodu sąsiedztwa. Wiele firm tak w Polsce jak i za granicą poszukuje się specjalistów mówiących po rosyjsku. Również na zachodzie Europy można pozyskać pracę właśnie dzięki temu, że mówi się po rosyjsku. Naukę rosyjskiego realizować możemy stacjonarnie jak i zdalnie. Język ten uchodzi za egzotyczny w Europie równie jak i polski, chociaż w Polsce jest znacznie bardziej popularny niżeli w Portugalii, Grecki czy Belgii. Z uwagi na handel wyrobami spożywczymi, płodami rolnymi to właśnie w tych branżach najczęściej przydaje się znajomość rosyjskiego. Również w branżach petrochemicznej, górniczej rosyjski jest dużym atutem kandydata do pracy. Czy rok 2016 odnotuje zainteresowanie rosyjskim? Być może, jednak zdecydowanie na sile nabiera arabski w związku z kryzysem imigracyjnym. To właśnie językiem arabskim zainteresowanie wykazują osoby podatne na przelotne trendy w edukacji.

Napływający imigranci to nie tylko problemy, ale również rzeczywistość, warto jest wyjść naprzeciw poznając ich język, zwłaszcza iż arabski należy do jednych z najpopularniejszych języków świata, którym włada niemal cały Bliski Wschód a i spora część Afryki. Jest językiem ciekawym pod względem swej morfologii i genezy. Wbrew pozorom szkoły językowe od dawna maja w swej ofercie naukę arabskiego. O wiele trudniej spotkać w okolicy native speakera, temu służą korepetycje przez Skype oraz kursy zagraniczne. Z czasem można spodziewać się, iz arabski będzie przydatnym narzędziem zawodowym w kontaktach nie tylko z firmami z rejonu wpływu arabskiego ale i z zachodnia Europą. Zarobki osób znających chiński tak w Polsce jak i w zachodniej części Europy są dużo wyższe niżeli tych, co chińskiego nie znają. Tym bardziej warto jest podjąć trud nauki. Nauka chińskiego do łatwych nie należy, niemniej istnieje sporo ośrodków uczących lokalnie jak i zdalnie. Dostępne są również wyjazdowe kursy zagraniczne chińskiego i szereg zajęć zbliżających do nauki, w tym wykłady, kanały Youtube itp. Znajomość chińskiego w Polsce wciąż jest egzotyczną kompetencją, jednak na Zachodzie Europy już od kilku lat panuje trend do nauki chińskiego i coraz więcej handlowców, informatyków, specjalistów z branży IT, Hi-Tech mówi po chińsku. Konkurencyjnym językiem do chińskiego jest japoński oraz koreański. O ile chiński to język wymiany handlowej to japoński, koreański są językami technologii, know how i badań naukowych. Współpraca międzynarodowa w tych obszarach jest pożądana a co za tym idzie nie zawsze angielski jest wystarczający. Osoby wyjeżdżające do Japonii czy to w delegacjach naukowych czy też biznesowych są o wiele bardziej szanowane, gdy wykazują zainteresowanie rodzimym językiem.

W zależności od tego w odniesieniu do którego regionu świata prowadzimy ranking języki te będą inne. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszy się język niemiecki. Mimo iż jest to też język światowy, mieszczących się wśród dziesiątki najważniejszych na świecie, to nie zawsze jest on językiem drugim, a tak właśni jest w Polsce. Powodem tej sytuacji jest sąsiedztwo. Znając niemiecki możemy prowadzić biznes w Polsce dla klientów niemieckich, współpracować z niemieckimi firmami, pracować w niemieckich firmach w Polsce jak i w Niemczech. Te zależności i zarazem możliwości wpływają znacząco na nasze wybory edukacyjne. Władanie niemieckim jest równorzędne z angielskim. W mnóstwie firm niemiecki jest wymagany lub wskazany, a znajomość jego wynagradzana stosowną zwyżką w pensji. Na zachodzie kraju wiele szkół prowadzi równolegle do edukacji anglojęzycznej również naukę niemieckiego. Szkoły językowe mają niemiecki w podstawowej ofercie a korepetytorów i lektorów niemieckiego jest równie dużo co anglistów.

Jak widać nasze wybory co do nauki języka najczęściej dyktowane są sytuacją zawodową, tym samym warto rozeznać sytuację co do pozycji danego języka w biznesie. Pomóc w tym mogą badania przeprowadzone przez amerykański magazyn Bloomberg. Po wykluczeniu angielskiego okazało się iż najcenniejszym dla pracodawców jest mandaryński, na drugim miejscu znalazł się francuski zaś na trzecim arabski. Łatwo zauważyć jak bardzo różni się to zestawienie od tego które ujmuje najpopularniejsze w nauce języku świata. Jest ono bez wątpienia wyznacznikiem potrzeb językowych. Szybko rozwijająca się gospodarka Chin, Japonii, Rosji, Brazylii to ogromna szansa dla tych, którzy władają językami narodowymi tych państw, jak również możliwość zaplanowania swojej kariery poprzez rozwój językowy. Na polskim rynku pracy dodatkowo dochodzi atrakcyjność językowa naszych sąsiadów, również Czech, Słowacji z którymi posiadamy duże powiązania ekonomiczne. Statystycznie do tej pory na polskim rynku wzrasta z roku na rok zainteresowanie językami skandynawskimi, nie jest to popularność przypadkowa a wynikająca z raportów zatrudnienia, warunków emigracyjnych i rosnącej liczby ofert pracy w Szwecji, Norwegii prezentowanych na polskich portalach rekrutacyjnych.

Jeśli masz do wyboru naukę angielskiego lub wakacje, dysponujesz ograniczonym budżetem i musisz wybrać wybierze jedno i drugie. Brzmi niewiarygodnie? Owszem, ale jest to możliwe. Nikt nie lubi się przemęczać, a nauka od wieków kojarzy się z wysiłkiem, wytężeniem umysłu, koniecznością skupienia i koncentracji na zadaniu. Jak więc uczyć się, by nie męczyć się przy okazji? Określenie przy okazji jest kluczem do sukcesu. O ile nie zawsze udaje się uczyć poprzez zabawę, to zawsze można naukę na tyle urozmaicić by uczyć się przy okazji czegoś, nie przeciwnie. Wykonując czynności jakie sprawiają nam przyjemność, które nas wciągają, interesują nie czujemy, że się uczymy, a na dobrą sprawę każda aktywność ludzka jest tez nauką. Nawet kiedy zjada nas rutyna i po raz setny powtarzamy coś, zawsze się czegoś uczymy. Odnosząc powyższe do nauki języków warto postawić na praktykę zamiast teorii. Obserwując uczniów na kursach językowych z łatwością można dostrzec ożywienie, kiedy przychodzi czas na prace w grupach, parach, polegającą na interakcji, a przede wszystkim akcji. Kursy zagraniczne zapewniają kursantom nie tylko optymalne warunki do nauki ale również możliwość wchodzenia w interakcje. Poprzez realne rozmowy, nie zaś odgrywane sztucznie scenki sytuacyjne kursanci mogą doskonalić płynność wypowiedzi, swobodę wyrażania myśli w języku obcym.


Autor: Sprachcaffe Polska, kursy i obozy językowe za granicą

http://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm


data ostatniej modyfikacji: 2016-02-01 14:55:48
Komentarze
Ostatnie:
16.08.2018 15:35
Dodał(a): ~fotka
Reklama w formie lokowania do przeżycia, ale błędy merytoryczne już nie. W jakim języku mówi się w Brazylii\\\'?
19.06.2018 15:59
Dodał(a): ~Poirytowana
Co za spam! Widac ze chyba nie najlepiej wam idzie skoro pod takim artykulem reklamujecie swoje szkoly jezykowe. Zalosne
21.09.2017 8:52
Dodał(a): ~Jurek
Uważam, że angielski i niemiecki,to dwa ważne języki, które warto znać, bo w pracy mogą nam się przydać.\\r\\nJa dzięki kursowi w Centrum York Radom polepszyłem swoje życie poprzez awans.\\r\\nA to wszystko za sprawą znajomości języka obcego.\\r\\n
6.09.2017 19:01
Dodał(a): ~Eustachy
Nie no, proszę was, nie żartujcie sobie, szybko rozwijająca się gospodarka Rosji? Przecież tam od 2014 jest poważny kryzys ekonomiczny, który prawdopodobnie będzie jeszcze długo odczuwany.
5.09.2017 16:43
Dodał(a): ~Demm
Telenowela brazylijska i język hiszpański... xD Chyba ktoś powinien sprawdzić co takiego napisał...
Wszystkie komentarze (12)

 
Polityka Prywatności