Najważniejsze Egzaminy & Certyfikaty z niemieckiego

Nauka języka niemieckiego jest znacznie mniej popularna niżeli języka angielskiego, jednak podobnie jak w przypadku angielskiego, również w przypadku niemieckiego istnieją światowe standardy poświadczające znajomość języka, biegłość władania niemieckim. Certyfikat Instytutu Goethego jest prestiżowym i uznawanym na całym świecie świadectwem znajomości języka niemieckiego. Każdą znajomość języka warto poświadczyć urzędowo, zwłaszcza jeżeli dokument certyfikujący ma swą moc sprawczą nie tylko w Polsce ale również poza jej granicami.

Posiadanie certyfikatu zdanego pozytywnie egzaminu ułatwia życie w wielu sferach, tak w sferze zawodowej, współpracy międzynarodowej, jak i edukacyjnej pozwalając podjąć studia, kursy zagranicą, czy też emigracyjnej.

Na każdym etapie nauki można podejść do egzaminu potwierdzającego standard wiedzy w danym zakresie. Pierwszym w kolejności egzaminem sprawdzającym elementarną wiedzę na poziomie A1 jest Start Deutsch 1 i Fit 1. egzamin ten zdać można już po około stu godzinach nauki niemieckiego. Wymogiem egzaminu jest możliwość porozumienia się z egzaminatorem najprostszym językiem w sytuacjach najbardziej typowych i codziennych. Wymaga się by zdający rozumiał proste wypowiedzi i krótkie teksty oraz potrafił się przedstawić, napisać krótki email, czy list, wypełnić formularz meldunkowy itp. Egzamin dostępny jest dla osób które ukończyły 16 lat w odróżnieniu od Fit in Deutsch1, który zdawać mogą także uczniowie szkół podstawowych. Egzamin ten bez wątpienia wprowadza zdających w specyfikę certyfikatów wydawanych przez Instytut Gothego i jest swego rodzaju preludium do dalszej nauki, doskonalenia swych kompetencji językowych. Kolejnym egzaminem jest Start Deutsch2 oraz Fit in Deutsch2. Według klasyfikacji RE obejmują one poziom znajomości niemieckiego A2 i można je zdać już po odbyciu nauki 220 godzinnej. Egzaminowany winien potrafić poradzić sobie  z komunikacją w życiu codziennym tak w mowie i piśmie. Sprawdzane jest także rozumienie tekstów prasowych, czy ogłoszeń informacyjnych, a także umiejętności sporządzania notatek. W części ustnej prowadzony jest dialog w języku niemieckim. Ten egzamin również rezerwowany jest dla młodzieży powyżej 16go roku życia, a odpowiednikiem dla osób młodszych jest Fit in Deutsch2.

Jednym z podstawowych egzaminów jakie zdają osoby znające niemiecki jest Zertificat Deutsch. Posiadanie certyfikatu z języka niemieckiego potwierdza nabyte umiejętności i otwiera szereg możliwości zawodowych i edukacyjnych. Dzięki legitymowaniu się zdanym pozytywnie egzaminem językowym można bez dodatkowych testów, egzaminów ubiegać się o miejsce na niemieckojęzycznej uczelni czy w firmie międzynarodowej, niemieckim przedsiębiorstwie itp. Egzaminy językowe organizowane są przez Instytut Goethego we współpracy z EDK Schweizerische Konferenz der kantonalen Erziehungsdirektoren; austriackim ÖSD -Österreichisches Sprachdiplom Deutsch oraz niemieckim WBT - Weiterbildungs-Testsysteme GmbH. Dzięki tej współpracy wyniki egzaminów obowiązują we wszystkich krajach niemieckojęzycznych w Europie, a z racji niewielkiej ilości państw niemieckojęzycznych poza Europą można mówić o światowym uznaniu egzaminów. Przed podjęciem współpracy funkcjonowały dwa różne egzaminy niemiecki Zertifikat Deutsch oraz austriacki  ÖSD Grundstufe. Najpowszechniejszym egzaminem z niemieckiego jest Zertificat Deutsch obejmujący poziom średnio zaawansowany. Priorytetem dla egzaminu jest swobodna komunikacja, umiejętność odnalezienia się w sytuacjach codziennego życia. By zaliczyć z pozytywna oceną ZD należy mieć opanowane co najmniej 2000 słów oraz podstawowe struktury gramatyczne. Szacuje się, że zdający egzamin winni mieć za sobą około 400-600 godzin zajęć dydaktycznych z języka niemieckiego. Formalnie Zertyfikat Deutsch jest egzaminem składających się  z części pisemnej oraz ustnej. Blok pisemny obejmuje sprawdzenie rozumienia tekstu pisanego i słuchanego oraz wypowiedzi pisemnej, w tym gramatyki. Do egzaminu można przystąpić w Instytucie Goethego oraz wielu centrach autoryzowanych przez Instytut na całym świecie, w tym w Polsce, gdzie wyznacza się określone terminy przeprowadzenia egzaminu. Egzaminy Goethe-Institut odpowiadają poziomom biegłości językowej Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ): od A1 dla początkujących aż do najwyższego poziomu biegłości C2.

Tuż po ZD można podejść do egzaminu ZERTIFIKAT DEUTSCH FÜR DEN BERUF (ZdfB). To certyfikat poświadczający znajomość niemieckiego na poziomie B2. To oferta przede wszystkim dla osób, które z racji wykonywanego zawody potrzebują uznania i potwierdzenia swych kompetencji językowych. Sprawdzana jest podczas egzaminu umiejętność tworzenia korespondencji handlowej, prowadzenia negocjacji biznesowych oraz rozmów. Dzięki posiadaniu świadectwa egzaminu można z łatwością znaleźć pracę w firmach i instytucjach międzynarodowych współpracujących z niemieckimi partnerami lub działającymi na terenie Niemiec. Od 2007 roku na poziomie B2 można podejść do egzaminu Goethe-Zertifikat B2. Prócz sytuacji z życia codziennego sprawdzana jest umiejętność radzenia sobie w komunikacji, wypowiedzi na tematy polityczne, kulturowe, z dziedziny nauki itp.

Egzaminem na wyższym poziomie zaawansowania jest ZMP ZENTRALE MITTELSTUFENPRÜFUNG, również egzamin organizowany przez Goethe-Institut. Proponuje się go uczniom mającym za sobą od 800 do 1000 zajęć dydaktycznych. Do egzaminu mogą przystąpić minimum 16latkowie. Zdając ZMP można liczyć na dostanie się na niemieckie uczelnie, zwolnienie z egzaminu językowego DSH na poziomie C1. Pisemna część egzaminu sprawdza rozumienie tekstu tak czytanego jak i słyszanego poprzez szereg pytań szczegółowych. Na tym etapie bada się również poziom wypowiedzi pisemnej egzaminowanego. W części ustnej egzaminatorzy zapytują egzaminowaną osobę o opinię dotycząca zdjęcia czy tematu jak również o odegranie danej scenki sytuacyjnej. Podobnie jak i Zertificat Deutsch ZMP również zdawany jest w centrach autoryzowanych przez Geothe Institut.

Pomiędzy ZMP a ZOP funkcjonuje jeszcze jeden egzamin Instytutu Goethego znany jako PRÜFUNG WIRTSCHAFTSDEUTSCH INTERNATIONAL (PWD). Obejmuje on umiejętności rozszerzonego poziomu C1 i uprawnione do jego zdawania są osoby pełnoletnie. Wymagana jest podczas egzaminu wiedza zróżnicowana. Zdający winni swobodnie porozumiewać się językiem w pełni poprawnym pozbawionym regionalizmów i gwary, jak również językiem fachowym, operować słownictwem synonimicznym i idiomami w poprawnej formie gramatycznej i leksykalnej dodają lektorzy z Preply, gdzie niemiecki nauczany przez Skype jest ciekawym narzędziem pomocnym w nauce np. przed egzaminem. Na zaawansowanym poziomie biegłości języka niemieckiego proponowany przez Instytut Goethego jest egzamin ZOP. Zaleca się do niego podejść po odbyciu około 1200 lekcji niemieckiego. Sprawdzany jest podczas egzaminu język tak zwany standardowy, niezbędna jest swoboda wypowiedzi ustnej i pisemnej na każdy temat i rozumienie tekstów źródłowych niemieckiej literatury, w tym literatury naukowej. Poziom egzaminu ZOP jest równoważny z egzaminem KDS. Zadania w trakcie egzaminu badają umiejętności i kompetencje językowe zintegrowane łącząc testy sprawdzające rozumienie ze słuchu z pisaniem, czy też wypowiedź ustną z czytaniem. Dodatkowymi informacjami sprawdzanymi na egzaminie jest ogólna znajomość geografii, historii i kultury niemieckiej. Na egzamin zapisać się można w każdym autoryzowanym centrum egzaminacyjnym Instytutu Goethego.

Instytut Goethe wraz z Ludwig Maximilians Universität w Monachium jest organizatorem egzaminu KDS. Podejść do egzaminu mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Egzamin KDS uprawnia do wstępu na niemieckie uniwersytety i potwierdza znajomość języka na poziomie zaawansowanym. Prócz kompetencji językowych egzamin ma za zadanie sprawdzenie ogólnej wiedzy o Niemczech, kulturze niemieckiej, ustroju politycznym i bieżących wydarzeniach z udziałem Niemiec. Podobnie jak egzaminy na niższym poziomie w KDS egzaminowany zdaje część pisemną i ustną. W każdej części musi udzielić odpowiedzi na pytania sprawdzające biegłość języka niemieckiego w wielu obszarach. Zapisać się na egzamin należy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, bowiem mimo faktu iż egzaminy odbywają się w wielu miejscach na świecie terminów nie ma zbyt wiele. Jeszcze bardziej zaawansowanym egzaminem Instytutu Goethego jest GDS. Zdając egzamin GDS można liczyć na zatrudnienie w charakterze nauczyciela niemieckiego. Poziom znajomości niemieckiego dla osób zdających egzamin jest porównywalny ze znajomością języka ojczystego. Egzamin złożony jest z pięciu części badających odrębnie kompetencje językowe – czytanie, pisanie, mówienie, struktury językowe oraz dyktando. Niezbędny by zdać egzamin jest szeroki zasób słownictwa z wielu dziedzin życia i nauki, między innymi polityki, ekonomii, jak również podstaw biologii, historii, sztuki. Egzaminy GDS również przeprowadzają autoryzowane placówki Instytutu Goethego na całym świecie.

Wiele szkół językowych i ośrodków edukacyjnych, które są uprawnionym podmiotem egzaminacyjnym prowadzi kursy przygotowujące do zdania egzaminu. Ich zakres tematyczny i program jest zbieżny z kompetencjami, umiejętnościami jakie są wymagane na egzaminie. Kursy te to nic innego jak kursy językowe niemieckiego, chociaż wiele osób chcąc być pewnym pozytywnego wyniku egzaminu dodatkowo uczęszcza właśnie na kursy przygotowujące stricte do egzaminu, bowiem są one niezależnie od wielu konkurencyjnych metod nauczania skoncentrowane na formie i treści jaką zawiera egzamin - podaje Preply, platforma językowa gdzie język niemiecki nauczany przez Skype może być ciekawym narzędziem pomocnym w nauce przed egzaminem na certyfikat, więcej tutaj. Poza wyżej wymienionymi egzaminami dla poświadczenia swej znajomości niemieckiego wedle ogólnoeuropejskiego standardu nauczania można podejść do egzaminów takich jak TestAS, którego celem jest sprawdzenie wiedzy przyszłego studenta na poziomie akademickim. Nie jest to test językowy ale ogólny w języku niemieckim, sprawdza on stopień przygotowania do nauki na niemieckich uczelniach pod kątem językowym. Dostępny jest również Test onDaF. To typowy test językowy, kwalifikacyjny jednak nie certyfikujący. Daje on jedynie pogląd na to jaka wiedzę się posiada. Na zakończenie egzaminu otrzymuje się dyplom poświadczający zdanie egzaminu, niemniej nie są to dyplomy uprawniające do zwolnienia z egzaminów językowych na studiach czy w pracy.

Autor: Preply.com - nauka języka niemieckiego m.in. przez Skype.



data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:38:03
Komentarze
Ostatnie:
13.02.2016 14:20
Dodał(a): ~troppy
Ja sobie właśnie wyrabiam jeden z takich certyfikatów w Akademii Jezykowej. Bardzo przydatna rzecz! Od razu ma sie wieksze szanse na rynku ;).
 
Polityka Prywatności