Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Uczniowie rozpoczynają naukę języków obcych coraz wcześniej

W większości krajów uczniowie rozpoczynają obowiązkową naukę pierwszego języka obcego pomiędzy 6 a 7 rokiem życia, czyli w pierwszych klasach szkoły podstawowej. W kilku krajach uczniowie zaczynają uczyć się języka obcego w wieku 8 lub 9 lat, a jedynie w trzech systemach edukacji nauka języka obcego obowiązuje również w przedszkolu. Są to Polska i Cypr (gdzie niedawno przeprowadzono reformy mające na celu obniżenie wieku, w jakim rozpoczyna się obowiązkowa nauka języków obcych) oraz Belgia (Wspólnota niemieckojęzyczna).

W Belgii (Wspólnota francuska), Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii, wiek rozpoczynania nauki języka obcego jest różny w poszczególnych regionach lub obszarach administracyjnych. Szkoły w Szwecji, Estonii i Finlandii cieszą się pewną autonomią w podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu obowiązkowej nauki pierwszego języka obcego dla wszystkich uczniów.

W UE 83,8 % wszystkich uczniów szkół podstawowych uczyło się przynajmniej jednego języka obcego w 2014 roku, co stanowi wzrost o 16,5 punktu procentowego w porównaniu do roku 2005. Potwierdza to tezę, że obecnie uczniowie rozpoczynają naukę języka obcego w wieku młodszym niż miało to miejsce w przeszłości.

Natomiast w większości krajów wymiar godzin poświęconych na naukę języków obcych w szkołach podstawowych nadal stanowi niewielki odsetek łącznego wymiaru godzin nauczania. W większości krajów wynosi on pomiędzy 5 a 10% czasu przeznaczonego na nauczanie wszystkich przedmiotów.

data ostatniej modyfikacji: 2019-07-17 18:47:02
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Kursy i egzaminy


Egzaminy językowe

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif
EF_220.jpg
ATAS_220.gif
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif

Przegląd uczelni w Polsce
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Kampusu WSB we Wrocławiu - 2
miniatura Wyzsza-Szkola-Europejska-im-ks-Jozefa-W bibliotece....
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 05
 
Polityka Prywatności