Jeżeli jesteś na etapie zastanawiania się, czy warto studiować za granicą, sprawdź nasz mini-poradnik – być może okaże się, że to Twoja droga. Zobacz, co daje taka nauka, a łatwiej będzie Ci podjąć potencjalną decyzję!
Studia za granicą bardzo często różnią się formułą, metodyką i charakterem kształcenia od tych w Polsce. Często oznacza to większy nacisk na praktykę i krytyczne myślenie względem nauki z podręcznika będącej bolączką wielu kierunków w Polsce.
Ponadto zagraniczne studia oznaczają dostęp do laboratoriów, badań i zasobów, których nie ma w kraju. Daje Ci to potencjalną przewagę na rynku nad studentami, którzy nie mieli możliwości poznania szerszej perspektywy.
Wreszcie – studia za granicą to samodzielność. Musisz wykazać się odpowiedzialnością, umiejętnie zarządzać czasem, finansami, uczyć się akomodacji w nowym, często obcym kulturowo środowisku. Jest to doświadczenie bezcenne.
Studia licencjackie za granicą oznaczają często możliwość podjęcia stażu już na samym początku nauki, co w Polsce czasem trudno osiągnąć. Masz więc możliwość zanurzenia się w świecie Twojej dyscypliny i od strony teoretycznej, i praktycznej.
Dodatkowo licencjat w niektórych krajach, np. USA otwiera drzwi do studiów magisterskich w innych państwach jak Dania czy Holandia. Z dyplomem zagranicznym w ręku stajesz się absolwentem, któremu łatwiej będzie dostać się na wymagające, oblegane studia magisterskie.
Zwróć też uwagę na to, że trzy lata studiów licencjackich oznaczają dla Ciebie trzy lata praktycznego używania języka. To nie tylko certyfikat o określonym poziomie, to realna umiejętność wypowiadania się, pisania esejów, myślenia w innym języku. Żadne lekcje w kraju nie dadzą Ci takiego rozeznania językowego, takiego osłuchania się z nim jak fakt kilkuletniej nauki w innym państwie.
Studia magisterskie za granicą są dobrym wyborem dla tych, którzy chcą pogłębić konkretną, często niszową dziedzinę naukową, którą eksplorowali podczas studiów licencjackich. Jeżeli w Polsce nie znajdziesz więc specjalizacji, która precyzyjnie oddaje to, na czym Ci zależy – sprawdź inne uczelnie. Jest duża szansa, że na całym świecie albo choćby w Europie znajdziesz ten kierunek, którego potrzebujesz.
Specjalizacja za granicą to także głębsze zanurzenie się w danej branży – budujesz sobie sieć kontaktów międzynarodowych, zyskujesz opcję zatrudnienia poza Polską z mocnym dokumentem w ręku. Pracodawcy przychylniej patrzą na dyplom prestiżowej, znanej uczelni, bo oznacza to, że udało Ci się pokonać trudności rekrutacyjne i zaliczyć naukę w miejscu, o którym marzyło wielu kandydatów.
Ciekawostką jest to, że niektóre dyplomy z krajów takich jak Szwecja, Dania czy Holandia są często automatycznie rozpoznawane przez algorytmy edukacyjne na całym świecie. Przemyśl powyższe korzyści – zagraniczne studia mogą być Twoją życiową szansą!