Nowe Kino Skandynawskie czyli Smakowanie Skandynawii

Szkoła Językowa Centrum Europy, specjalizująca się w nauczaniu rzadkich języków europejskich zaprasza na kolejny pokaz filmowy z cyklu „Nowe Kino Skandynawskie” czyli „Smakowanie Skandynawii”. Piąty pokaz z tego cyklu odbędzie się 16 marca o godz. 19.00 w klubie Powiększenie przy ul. Nowy Świat 27 w Warszawie.

Organizatorzy cyklu pragną podzielić się z warszawskimi widzami najnowszymi i najbardziej cenionymi filmowymi produkcjami ze Skandynawii, których nie można było obejrzeć w Polsce. Każdy pokaz to smakowity kąsek skandynawskiej kinematografii.

Tym razem SJ Centrum Europy oraz Klub Filmowy Powiększenie zapraszają na pokaz norweskiego komediodramatu “Upperdog” w reżyserii Sary Johnsen z Agnieszką Grochowską w jednej z głównych ról.

To opowieść o czwórce młodych mieszkańców dzisiejszego Oslo. Każde z nich na swój sposób próbuje realizować cele. Mads, który wrócił z wojskowej służby w Afganistanie, chce ułożyć sobie życie i wymazać złe wspomnienia. Zamknięta w sobie Yanne poszukuje miłości i marzy o odnalezieniu brata, z którym ją niegdyś rozdzielono. Pracująca z nią Maria jest w Norwegii z przymusu, w Polsce zostawiła syna. Tryskająca energią i optymizmem zdaje się być postacią z innej bajki. Wieczorami zmywa w restauracji, w ciągu dnia sprząta u zamożnych Norwegów. W jednym z domów poznaje Axela – rozpieszczonego i pozornie pewnego siebie yuppie, który konsekwentnie ucieka przed ustatkowaniem. Mimowolne kontakty między bohaterami, w których łącznikiem staje się Maria, wyciągają na światło dzienne ich tłumione lęki i potrzeby, i stają się próbą wyjścia z dotychczasowej wegetacji.

„Upperdog” stwarza z początku wrażenie totalnie nienorweskiego filmu. (…) Ale nie dajcie się zwieść: „Upperdog” jest tak norweski jak rytualne polowanie na łosia, które ma miejsce również w filmie. Aftenposten

„Upperdog” Sary Johnsen imponuje odwagą; jest równie rozrywkowy, co dający do myślenia. Dagsavisen

Polka Agnieszka Grochowska, która gra Marię, jest naprawdę warta pochwały. Dagbladet

Historia, której akcja rozgrywa się w Norwegii, ale równie dobrze mogłaby wydarzyć się pod inną szerokością geograficzną, ma charakter uniwersalny, opowiedziana została za pomocą prostego języka i choć porusza wiele istotnych problemów - od adopcji i emigracji zarobkowej, przez wojnę w Afganistanie, na poszukiwaniu własnej tożsamości, miłości i związkach kończąc - unika patosu i moralizatorstwa. Stopklatka

Film uczestniczył w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2009.
Wtorek, 16 marca 2010, g. 19.00
Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27 (w podwórku) Film wyświetlany w norweskiej wersji językowej z angielskimi napisami.
Wstęp wolny

ostatnia zmiana: 2010-03-12
Komentarze
 
Polityka Prywatności