Dlaczego pracodawcy wymagają znajomości języka obcego?

Różnorodność otaczającego nas świata to różnorodność społeczeństw, kultur, a tym samym mnogość języków, którymi się posługujemy. Znajomość języków obcych i umiejętność korzystania z tej znajomości stała się zatem jednym z najważniejszych elementów identyfikacji, wzajemnego poznawania się, wymiany międzykulturowej i integracji.

Przeglądając oferty pracy, szukając możliwości wyjazdów naukowych czy doskonalenia naszych umiejętności w ramach różnorodnych szkoleń i kursów, łatwo zauważyć coraz częściej pojawiający się wspólny mianownik wśród stawianych wymagań, a mianowicie znajomość języków obcych. Nie tylko jednego, ale niejednokrotnie dwóch czy nawet trzech.

Funkcjonowanie we wspólnocie europejskiej, ale również poza nią w krajach Ameryki czy Azji, wymusza na nas konieczność poznawania języków obcych, gdyż tylko dzięki nim możemy efektywnie wykorzystywać to, co oferują nam zagraniczne uczelnie i koncerny.

Język obcy jest jednym z najlepszych narzędzi służących pogłębianiu wiedzy. Jego znajomość powoduje, że nie musimy być już zdani na pośrednictwo osób trzecich, niejednokrotnie subiektywnie odnoszących się do treści przekazywanych w obcym języku i dokonujących selekcji prezentowanego materiału.

Programy komputerowe, nowości techniczne, informacje gospodarcze czy polityczne stają się tym bardziej dostępne i szybciej przyswajalne, zwiększając nasze szanse na sukces na rynku pracy, zarówno tym poza granicami naszego kraju, jak i tym wewnętrznym coraz bardziej zdominowanym przez firmy międzynarodowe.

Umiejętność posługiwania się językiem obcym przyczynia się również do wzrostu naszej samooceny, poczucia pewności siebie i panowania nad sytuacją, chociażby podczas prowadzonej w innym niż język ojczysty rozmowy rekrutacyjnej. Możliwość wyrażenia naszych myśli, poglądów i oczekiwań w innym języku z poszanowaniem owej obcej i odmiennej kultury niewątpliwie sprzyja osiąganiu wyznaczonych sobie celów, również tym zawodowych.

Pamiętać należy oczywiście, że poświadczenie znajomości języków obcych honorowanymi w Europie, jak i na świecie certyfikatami, działa niewątpliwie na korzyść każdego kandydata ubiegającego się o pracę. Niemniej jednak praktyczna umiejętność posługiwania się językiem obcym na pewno i tak zostanie sprawdzona przez potencjalnego pracodawcę.

Niewątpliwie to język angielski zdominował obecny rynek pracy. Jak niegdyś łacina, dziś ten właśnie język odgrywa rolę międzynarodowego języka komunikacji. Nic więc dziwnego, że niemal każdy pracodawca wymaga od kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w firmie, znajomości języka angielskiego. To standard.

Oczywiście dużą popularnością cieszą się również pozostałe języki europejskie, jak niemiecki, francuski czy hiszpański, ponieważ jednak nie są tak uniwersalne, jak język angielski, ich znajomość zwiększa naszą konkurencyjność na rynku, a tym samym i wynagrodzenie, pod warunkiem, że są to dodatkowe języki, w których potrafimy się sprawnie komunikować.

Coraz bardziej opłacalna staje się również inwestycja w naukę języka rosyjskiego. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że to właśnie nasza granica stała się zewnętrzna granicą Unii, kierunkując niejako nasze rynki na Wschód i czyniąc z Rosji największego partnera Unii w stosunkach gospodarczych. Wzajemna kooperacja polsko-rosyjska otwiera zatem nowe możliwości, również jeżeli mówimy o rynku pracy.

Mówiąc o „rankingach językowych” nie można nie wspomnieć o językach orientalnych, jak chiński, japoński czy koreański. Coraz bardziej zaznaczana obecność tych krajów w Europie, nie tylko poprzez działania import-eksport, ale i otwieranie swoich przedstawicielstw, powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie na osoby posługujące się również i tymi językami. W tym wypadku ogromny wkład pracy włożony w ich opanowanie, idąc w parze z wyższym wykształceniem i umiejętnościami, najbardziej skorelowany jest z naszym wynagrodzeniem.

Pamiętajmy jednak, że nauka każdego języka obcego, nie może być ograniczona tylko i wyłącznie do poznania słownictwa i wymogów gramatycznych. Do uzyskiwania kolejnych certyfikatów poświadczających owa znajomość i jej zaawansowanie.

Język to zawsze konkretne społeczeństwo, kultura i kontekst historyczny. Ignorując jego społeczno-kulturowe implikacje, ignorujemy ludzi, którzy się nim posługują, zaprzepaszczając szanse na osiągnięcie spektakularnego sukcesu zawodowego.

Źródło: www.qpracy.pl

Foto: rekrutacja-selekcja.pl

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
 
Polityka Prywatności